Zamknij

Benzyna po 8 zł. Unijna dyrektywa wymusi drastyczne podwyżki cen

16.07.2021 07:57
Benzyna po 8 zł. Unijna dyrektywa wymusi drastyczne podwyżki cen
fot. Marek BAZAK/East News

Nawet 8 zł będzie trzeba zapłacić za litr benzyny wraz z początkiem 2023 roku. Podwyżki będą spowodowane unijnymi zmianami, ale Komisja Europejska sugeruje państwom członkowskim podjęcie "działań łagodzących skutki tej rewolucji". W jaki sposób? Proponuje obniżenie w zamian innych podatków lub realizację bezpośrednich rekompensat dla obywateli.

Benzyna ma być dużo droższa od 2023 roku. To wtedy nowa unijna dyrektywa pociągnie za sobą odczuwalne podwyżki cen paliw i węgla. Z informacji „Rzeczpospolitej” wynika, że za litr surowca zapłacimy wtedy nawet 8 zł, a za tonę węgla 100 zł.

Już teraz sytuacja nie jest korzystna dla naszych rodaków. Polak za średnią pensję kupi dwa razy mniej benzyny niż Niemiec. Na terenie naszego kraju zatankujemy za średnią krajową 808 litrów, a nasi zachodni sąsiedzi u siebie aż 1786 litrów benzyny.

Benzyna po 8 zł za litr. Unijna dyrektywa wymusi drastyczne podwyżki od 2023 roku

Dokument, który pociągnie za sobą niekorzystne dla naszych portfeli zmiany to „Dyrektywa 2003/96/WE”. Komisja Europejska ogłosiła w środę (14 lipca 2021) Europejski Zielony Ład, czyli pakiet propozycji unijnego prawa. „Rzeczpospolita” podaje, że to w nim znalazły się pomysły opodatkowania wyrobów energetycznych.

Gdy przyjrzeć się wysokości nowych stawek, widać wyraźnie, że nowy system ma zniechęcić do stosowania tradycyjnych paliw. Realna stawka akcyzy na benzynę może wzrosnąć nawet dwukrotnie (choć wiele zależy tu od zmiennych, takich jak wartość energetyczna danego typu paliwa). Dziś wynosi ona 1514 zł za 1000 litrów. W efekcie, jako że akcyza wchodzi do podstawy opodatkowania VAT, cena detaliczna benzyny mogłaby osiągnąć nawet 8 zł za litr 

„Rzeczpospolita”

Gazeta podkreśla, że podobnie rysują się zmiany dotyczące akcyzy na węgiel: "Stawka akcyzy od węgla kamiennego już dziś jest określona w gigadżulach, co ułatwia porównanie. Według ustawy o akcyzie wynosi ona 1,28 zł na 1 GJ. Po zmianie wyniosłaby 0,9 euro za 1 GJ, co przy dzisiejszym kursie tej waluty daje ok. 4,13 zł. Przyjmując, że popularne gatunki węgla mają wartość energetyczną 23,8 GJ za tonę, cena detaliczna każdej tony węgla mogłaby wzrosnąć o ok. 100 zł, tj. nawet kilkanaście procent".

Z zapisów w projekcie wynika, że dyrektywa ma zostać wdrożona do 1 stycznia 2023 roku.

RadioZET.pl/"Rzeczpospolita"/PAP