Zamknij

Będzie większa pomoc dla zamkniętych branż. Senat zmieni ustawę

25.11.2020 13:41
zamknięta restauracja
fot. Artur BARBAROWSKI/East News

Senat poprawi uchwaloną przez Sejm ustawę antycovidową, w której uregulowano pomoc świadczoną przez państwo branżom poszkodowanym przez zakazy działania. Izba wyższa dopisze pominięte działalności oraz usunie zapis uniemożliwiający otrzymanie wsparcia przedsiębiorstwom, które zaczęły funkcjonować w 2020 roku.

Lockdown przedsiębiorstw wprowadzony w październiku i listopadzie 2020 ma zostać zrekompensowany za pomocą tarczy 6.0. Uregulowano w niej wsparcie, na jakie mogą liczyć pozbawieni możliwości generowania przychodów przedsiębiorcy.

Jak się okazało, przepisy uchwalone przez Sejm nie były do końca przemyślane i pozbawiały część poszkodowanych – na przykład branżę cateringową – możliwości otrzymania pomocy. Poprawieniem tych uchybień zamierza zająć się Senat. Zmiany powinny zostać zaakceptowane przez Sejm: zapowiedziała je senatorka PiS Maria Koc.

Ustawa o pomocy zostanie poprawiona. Wsparcie dla większej liczby branż

Senat, w którym większość ma sejmowa opozycja, wprowadza zazwyczaj wiele poprawek do uchwalanego przez izbę niższą prawa, tłumacząc to między innymi prowadzeniem konsultacji społecznych, które pomija się w Sejmie. Sugestie senatorów są jednak zazwyczaj odrzucane, a nawet jeśli zostaną przyjęte, to „przez pomyłkę”. Tak było z przepisem dotyczącym przyznania podwyżek wszystkim lekarzom biorącym udział w walce z pandemią COVID-19. Prawo, mimo podpisania przez prezydenta, nie weszło w życie.

Zobacz także

Z poprawkami dotyczącymi tarczy 6.0 ma tak nie być. Ustawę zamierza ulepszyć sam PiS.

W ustawie antycovidowej, którą zajmuje się Senat, są narzędzia wsparcia dla branż, które zostały dotknięte obostrzeniami; jako klub PiS złożymy poprawki do noweli rozszerzające katalog branż, które będą mogły skorzystać z pomocy.

Maria Koc

Poprawka ma umożliwić otrzymanie państwowej pomocy między innymi branży cateringowej, pilotom wycieczek oraz przewodnikom turystycznym. Na tym modyfikacje się nie skończą.

Senat zamierza bowiem zmienić zapisy ustawy tak, by o pomoc mogły występować także przedsiębiorstwa, które zaczęły działać w 2020 roku. Dotychczasowe zapisy precyzowały, że wsparcie udzielane jest podmiotom, które wykazały straty w porównaniu do okresu z 2019 roku.

RadioZET.pl/PAP