Zamknij

Będzie przebudowa budynku Cepelii. Licznik długu zniknie z centrum Warszawy?

Piotr Drabik
14.01.2019 15:17
Będzie przebudowa budynku Cepelii. Licznik długu zniknie z centrum Warszawy?
fot. Maciej Luczniewski/REPORTER/East News

Istniejący od 54 lat budynek Cepelii przy rondzie Dmowskiego w Warszawie zmieni swoje oblicze. W pawilonie powstanie restauracja sieci McDonald's. To oznacza, że ze śródmieścia stolicy zniknie prawdopodobnie licznik długów.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Pod koniec ubiegłego tygodnia zaprezentowano nowy projekt architektoniczny, według którego budynek Cepelii zmieni swoje oblicze. 

Jego pierwotna wersja została zbudowana w 1966 roku według projektu Zygmunta Stępińskiego – współprojektanta Marszałkowskiej Dzielnicy Mieszkaniowej (MDM), Trasy W-Z czy Hotelu Metropol. Cepelia charakteryzowała się lekką konstrukcją z dużymi przeszkleniami.

Kiedyś chluba warszawskiego śródmieścia, a obecnie – zaniedbany, zniszczony i służący głównie jako nośnik reklam wielkopowierzchniowych. 

Zobacz także

Zamiast lokalnych produktów – frytki z colą

Projekt gruntownego przebudowania pawilonu stworzyła warszawska Pracownia Architektoniczna Maas Projekt sp. z o.o., założona przez Dariusza Hyca i Henryka Łagunę.

Jak podkreśliła Anna Borys-Karwacka, dyrektor ds. korporacyjnych McDonald’s Polska, sieci restauracji fast-food „zależy na zachowaniu wszystkich walorów architektonicznych tego budynku i harmonijne wpisanie się w krajobraz centrum stolicy”.

Według portalu Money.pl dotychczasowym właścicielem pawilonu była spółka Sienna 111 z Legnicy, a po analizie księgi wieczystej wynika, że McDonald's pod koniec 2018 roku wydzierżawił obiekt z prawem do pierwokupu.

Planowana inwestycja sprawia, że z dachu budynku przy rondzie Dmowskiego zniknie słynny licznik długu na reklamowym ekranie. Został on w tym miejscu zamontowany 28 września 2010 roku, czyli w środku kryzysu gospodarczego w Europie.

Była to inicjatywa prof. Leszka Balcerowicza – byłego ministra finansów, prezesa Narodowego Banku Polskiego i autor planu transformacji gospodarczej na początku lat 90. ubiegłego stulecia.

Zobacz także

Nadzór budowlany nakazał rozbiórkę

Licznikiem, który pokazuje wartość długu Polski oraz w przeliczeniu go na jednego mieszkańca, opiekuje się Forum Obywatelskiego Rozwoju (w jego radzie zasiada Balcerowicz) oraz spółka ToTu ze stolicy, która opłaca to miejsce – kilkadziesiąt tysięcy złotych miesięcznie. 

Okazuje się, że umowa na wynajem miejsca na licznik obowiązuje przez kolejne trzy i pół roku, ale instalacja na pewno zniknie wcześniej. 

– O tym, że są plany wobec Cepelii, dowiedziałem się w grudniu zeszłego roku, gdy pojawili się inspektorzy budowlani. Twierdzili, że dostali ekspertyzę, z której wynika, że budynek jest przeciążony o ponad 300 proc. i grozi zawaleniem. Powiatowi inspektorzy nie zauważyli żadnych pęknięć czy odkształceń. Mimo to wydali nakaz rozbiórki konstrukcji – podkreślił Grzegorz Kostrzewski, prezes firmy ToTu, w wypowiedzi Money.pl.

Wskazał on, że inspektorzy budowlani nie wydali nakazu opróżnienia budynku. 

– To skoro budynek jest zagrożony i trzeba natychmiast rozebrać licznik, to dlaczego dalej działa tam sklep? Moim zdaniem w całej tej sprawie chodzi o to, by wykręcić się z umowy, która obowiązuje nas jeszcze 3 i pół roku, aby pozbyć się licznika – wskazał Kostrzewski. Dodał, że ostatnia kontrola budowlana miała miejsce cztery lata temu i nie wykazała niczego niepokojącego, i przez 8 lat od zawieszenia licznika na dachu pawilonu Cepelii nie stwierdzono żadnego ryzyko dla konstrukcji.

Zapytana o licznik spółka McDonalds Polska odpowiedziała, że plany przebudowy dotyczą całego budynku. Również na udostępnionej wizualizacji zmienionego pawilonu nie widać licznika.

– Ten pawilon z nośnikiem reklamowym nie jest dziś ozdobą Warszawy. Zresztą sama konstrukcja jest wyższa od całego budynku. Ktoś ma interes prawny w tym, aby ten nośnik pozostał na swoim miejscu – przekazał Dominik Szulowski, specjalista ds. PR w McDonald’s Polska, cytowany przez Money.pl.

Mimo to FOR ma nadzieję na powrót licznika.

– Cieszymy się na plany McDonald's wobec tej przestrzeni i mamy nadzieję, że licznik długu zostanie ze względu na swoją ważną funkcję edukacyjną. Podjedliśmy rozmowy z inwestorem w tej sprawie – przekazała Agata Stermecka, prezes FOR, cytowana przez WP.pl.

Zobacz także

RadioZET.pl/Money.pl/portalspozywczy.pl/PTD