Zamknij

Będzie nowy typ podatnika. MF: to jest nasz klient premium

08.06.2021 14:18
Tadeusz Kościński
fot. Jan Bielecki/East News

W Polsce pojawi się nowy typ podatnika, który może liczyć na specjalne względy fiskusa. Ministerstwo Finansów przewiduje, że pojawią się dwa warianty, silver i gold. Ten drugi opisywany jest jako VIP z dostępem do niekończących się ulg.

Podatki muszą płacić w Polsce wszyscy, nawet osoby, które według Polskiego Ładu będą z tego obowiązku zwolnione po wprowadzeniu kwoty wolnej od podatku w wysokości 30 000 zł. Ministerstwo Finansów zapowiedziało niespodziewaną nowość: zamiast kolejnego podatku wprowadzi nowy typ podatnika.

Podatnik bezgotówkowy, bo o nim mowa, będzie cieszyć się szczególnymi względami fiskusa. Otrzyma specjalne ulgi, a także gwarancję zwrotu VAT w ciągu 15 dni – najszybciej w Unii Europejskiej. Jacy przedsiębiorcy załapią się na pakiety silver oraz gold?

Podatnik bezgotówkowy. Jakie ulgi na poziomie silver i gold?

Informacje o wprowadzeniu do systemu fiskalnego nowego typu podatnika podał na konferencji Cashless Congress wiceminister finansów Jan Sarnowski. Rząd stanowczo popiera przejście na transakcje bezgotówkowe, tłumacząc to mniejszym kosztem elektronicznego obiegu pieniądza.

Z badań przytoczonych przez Sarnowskiego wynika, że koszty transakcji gotówkowych pochłaniają nawet 1 procent PKB. Nie bez znaczenia jest także możliwość łatwego śledzenia transakcji bezgotówkowych, dzięki czemu fiskus może sprawniej upominać się o swoje należności i wykrywać anormalne zachowania i przepływy.

Zachętą do jak najczęstszego korzystania z transakcji elektronicznych ma być wprowadzenie pojęcia podatnika bezgotówkowego. W zależności od przyznanego mu statusu, może on liczyć na różne pakiety korzystnych ulg.

Dla podatnika na poziomie silver przygotowano możliwość odliczenia w podatku dochodowym wydatków na terminal i obsługę płatności elektronicznych. Co ważne, koszta te będzie można uwzględnić dwukrotnie: raz jako koszt uzyskania przychodu, a drugi raz jako ulgę podatkową. Sarnowski podkreślił, że oznacza to możliwość odliczenia od podatku 2 zł za każde 1 zł wydane na obsługę transakcji bezgotówkowych.

Maksymalną roczną kwotą odliczenia ma być 1000 zł, a z ulgi korzystać można będzie przez dwa lata. Chyba, że otrzyma się status gold.

To jest nasz klient premium. Zaproponujemy mu dwie rzeczy: po pierwsze podwojony w swojej wysokości pakiet ulg, po drugie będą one przyznane na czas nieograniczony.

Jan Sarnowski

Dodatkowo podatnik bezgotówkowy na poziomie gold będzie otrzymywać zwrot VAT w 15 dni. Jakie warunki trzeba spełnić, żeby móc skorzystać z ulg?

Ministerstwo Finansów mówi o trzech warunkach: 80 procent klientów przedsiębiorcy powinni stanowić konsumenci, co najmniej 65 procent wykonywanych przez nich płatności powinna być bezgotówkowych, a obrót detaliczny samego przedsiębiorcy natomiast powinien stanowić poniżej 25 procent średniego obrotu. Ten ostatni wymóg wyklucza sklepy i sieci handlowe.

Do osiągnięcia statusu gold niezbędne będzie legitymowanie się obrotem w wysokości minimum 50 000 zł.

Projekt ustawy o podatniku bezgotówkowym ma być gotowy w czerwcu lub lipcu 2021 roku. Ministerstwo Finansów nie zdradziło, kiedy prawo miałoby wejść w życie.

RadioZET.pl/money.pl