Zamknij

Będzie łatwiej o kredyt. Banki złagodzą kryteria

02.11.2020 19:07
pieniądze i napis kredyt
fot. Shutterstock

Banki planują złagodzić politykę kredytową, żeby zachęcić Polaków do brania pożyczek. Kryteria ich przyznawania zostały zaostrzone z powodu epidemii, przez co widocznie spadła liczba klientów, którzy mogli sobie na nie pozwolić.

Kredyt stał się z powodu pandemii produktem dostępnym nielicznym: banki, obawiając się kryzysu wywołanego przez pandemię COVID-19, znacznie zaostrzyły zasady przyznawania pożyczek. W rezultacie znalazły się one poza zasięgiem sporej grupy klientów, a i sumy oferowane znacznie zmalały.

Zastój na rynku kredytów skłonił banki do złagodzenia polityki na każdym froncie: jak ogłosił NBP, w czwartym kwartale 2020 należy spodziewać się większej przychylności w rozpatrywaniu wniosków składanych przez przedsiębiorstwa oraz gospodarstwa domowe.

Banki złagodzą kryteria przyznawania kredytów

Informacje o spodziewanej kredytowej odwilży podał Narodowy Bank Polski. Instytucja przeprowadziła wśród banków komercyjnych ankietę, w której pytała o plany dotyczące stymulowania akcji kredytowej.

Zobacz także

Zwiększona ostrożność w przyznawaniu kredytów była odpowiedzią banków na pogorszenie się sytuacji makroekonomicznej w Polsce. Niepewność dotycząca rozwoju sytuacji oraz wpływu pandemii na polską gospodarkę zaowocowały obawami o możliwą niewypłacalność kredytobiorców.

Zobacz także

Część z przewidywań okazała się być słuszna – z powodu znacznego osłabienia złotego nadchodzące raty kredytu frankowego będą najwyższe w historii.

Jednocześnie jednak analitycy bankowi doszli do wniosku, że nie trzeba już tak ostro bronić się przed klientami chcącymi wziąć kredyt.

Na czwarty kwartał 2020 roku banki przewidują złagodzenie polityki kredytowej we wszystkich segmentach kredytów dla przedsiębiorstw, przy czym silniejsze w odniesieniu do sektora małych i średnich przedsiębiorstw. W segmencie kredytów dla dużych przedsiębiorstw pojedyncze banki planują niewielkie złagodzenie polityki.

raport NBP

Już w trzecim kwartale 2020 banki ograniczyły restrykcyjność kryteriów udzielania kredytów mieszkaniowych. Koniec roku ma przynieść dalsze łagodzenie wymogów. Taka polityka to efekt spadku ryzyka pogorszenia się sytuacji gospodarczej oraz wzrostu presji konkurencyjnej ze strony innych banków.

RadioZET.pl/money.pl