Zamknij

Będzie jeszcze drożej. 70 proc. firm planuje podwyżki cen [BADANIE]

28.10.2021 16:17
70 proc. firm zwiększy ceny
fot. Bartlomiej Magierowski/East News

Inflacja napędza kolejne wzrosty cen. Wszystko wskazuje na to, że nieprędko pożegnamy drożyznę – 70 proc. firm zmuszonych jest zwiększyć odpłatność za towary i usługi.

Inflacja nie odpuszcza i niesie za sobą kolejne podwyżki cen. Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że wskaźnik wzrostu cen wyniósł we wrześniu 5,9 proc., czyli więcej, niż prognozowali ekonomiści.

Tymczasem nic nie wskazuje na to, by ceny zaczęły spadać. Zważywszy na deklaracje przedsiębiorców dotyczące podwyżek cen oferowanych przez nich dóbr i usług, grozi nam czarny scenariusz 6, lub nawet 7-procentowej inflacji. Z raportu Grant Thornton wynika, że 71 proc. badanych firm chce zwiększyć ceny.

Podwyżki dopiero przed nami. 71 proc. firm zwiększy ceny

Presja inflacyjna już jest widoczna, co pokazuje najnowsze badanie Grant Thornton. Z raportu wynika, że już 71 proc. średnich i dużych firm w Polsce zamierza w najbliższych 12 miesiącach podnosić ceny swoich produktów. Jednocześnie tylko 5 proc. chce je obniżać. Jak podają autorzy badania, wskaźnik netto (odsetek firm planujących podwyżki cen minus odsetek firm planujących obniżki) wynosi więc 66 pkt proc. To najwyższy wynik w 11-letniej historii badania.

Liczba firm skłonnych do podwyżek jest niepokojąca także w porównaniu z innymi rynkami. „Na 22 analizowane duże gospodarki na świecie, wyższy odsetek firm planujących podwyżki odnotowano jedynie w Turcji – wskaźnik netto tam 72 pkt proc.” - czytamy w raporcie.

Dlaczego firmy chcą zwiększać ceny? Zdaniem autorów raportu przyczyny są dwie: inflacja nakłada się na wzrost PKB. Gdy gospodarka wychodzi z kryzysu, to wówczas „nabywca jest w stanie zaakceptować wyższe ceny, tym bardziej w sytuacji, w której podwyższona inflacja stała się tematem publicznej debaty ekonomicznej w społeczeństwie, a wzrost cen podstawowych produktów – cen paliw, energii czy żywności – jest wyraźnie zauważalny”. Druga przyczyna to rosnące koszty prowadzenia biznesu, co pogłębi wejście w życie Polskiego Ładu. Czy wpadliśmy w inflacyjną pętlę, z której trudno będzie się wyplątać?

- Miejmy nadzieję, że sytuacja w przyszłym roku wróci pod kontrolę i przy zdecydowanej reakcji RPP inflacja znowu zejdzie na plan dalszy. Istnieje jednak ryzyko, że doszliśmy już do sytuacji, w której inflacja na tyle mocno weszła do świadomości konsumentów i przedsiębiorców, że zacznie nakręcać się typowa spirala inflacyjna. Ludzie pogodzili się z tym, że ceny rosną, więc akceptują kolejne podwyżki cen oraz żądają od pracodawców podwyżek płac. A to z kolei zachęca przedsiębiorców do dalszego podnoszenia cen. Nasze badanie sugeruje, że ten scenariusz błędnego koła niestety zaczyna być coraz bardziej realny – ocenia Mariusz Maik Partner Doradztwo Finansowe Grant Thornton.

RadioZET.pl/mat.pras