Zamknij

Będzie banknot 1000 zł, ale pod jednym warunkiem

05.10.2021 15:05
Będzie banknot 1000 zł, ale pod jednym warunkiem
fot. Tomasz Jastrzebowski/REPORTER

Wraca pomysł wprowadzenia do obiegu banknotu o nominale 1000 zł. Dyskusje na ten temat trwają już od wielu miesięcy. Teraz jednak prezes NBP Adam Glapiński zdradził, jaki warunek musi zostać spełniony, aby do tego doszło.

Pieniądze mają wartość nie tylko handlową, ale także wizerunkową i historyczną. Z tego powodu wywiązuje się polemika czy wprowadzić kolejne banknoty i czyja podobizna miałaby na nich widnieć.

Już w marcu 2021 roku pisaliśmy o pomyśle wyprodukowania banknotu o nominale 1000 zł. Wówczas idea sprowokowała spekulacje, kto miałby się znaleźć na papierowej walucie. Prezes NBP Adam Glapiński zadeklarował, że chce, aby tym razem była to podobizna kobiety.

Będzie banknot 1000 zł, ale pod jednym warunkiem

Jeśli powierzone mi będzie pełnienie zaszczytnej funkcji prezesa NBP na kolejną kadencję, będę proponował wprowadzenie do obiegu banknotu o nominale tysiąca złotych. To będzie pierwszy wśród obecnych w powszechnym obiegu banknot z wizerunkiem kobiety – powiedział w wywiadzie dla Strefy Biznesu Adam Glapiński, prezes Narodowego Banku Polskiego.

Wybór podobizny, która znajdzie się na banknocie to temat, który budzi dużo emocji. W marcu 2021 roku prezes NBP powiedział: - ze względu na ducha czasów będę proponował królową, kobietę. Były wielkie królowe w historii, Polacy zawsze kobiety szanowali, traktowali je często nawet bardziej podmiotowo niż w innych krajach i kulturach – dodał Glapiński.

Wśród kandydatek pojawia się m.in. Jadwiga Andegaweńska. Co na to prezes NBP? - Trzeba się dobrze zastanowić. To wstępne plany, takiego banknotu dzisiaj nie ma. Gdy będzie, ogłosimy – poinformował w marcu Adam Glapiński.

RadioZET.pl/Strefa Biznesu