Zamknij

Bardzo rzadka miska z Dynastii Qing sprzedana za 30,4 miliona dolarów

Olga Papiernik
03.04.2018 11:17
porcelana
fot. Alexandre Valdivia on Unsplash

Niezwykle rzadka miseczka z dynastii Qing, wykonana dla chińskiego cesarza Kangxi, osiągnęła cenę 30,4 milionów dolarów na aukcji we wtorek, podało Sotheby's.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - Biznes na Facebooku

Miska o średnicy prawie 6 cali (14,7 cm) jest ozdobiona falangą - malowane emalie łączą chińskie i zachodnie techniki- oraz kwiatami, w tym żonkilami, które nie są zwykle przedstawiane na chińskiej porcelanie.

Miska, podobno używana przez cesarza na początku XVIII wieku, została sprzedana w ciągu pięciu minut nieoficjalnemu licytantowi z regionu "Wielkich Chin", powiedział przewodniczący Sotheby's Asia Nicolas Chow.

Misa została stworzona w imperialnym warsztacie w Zakazanym Mieście w Pekinie przez niewielki zespół rzemieślników, z pomocą jezuitów z Europy, którzy przynieśli nowe techniki i materiały, według Sotheby's.

Domy aukcyjne w Hong Kongu w ostatnich latach spotkały się z gorączkową licytacją wśród kupców z Azji, a diamenty, torebki i starożytna ceramika przebijają światowe rekordy.

W ubiegłym roku 1000-letnia miska z Chińskiej Dynastii Song sprzedała się za 37,7 miliona dolarów i była rekordowa dla chińskiej ceramiki.

yz-ey/sm/OP