Zamknij

Małopolska kurator oświaty: nie stać mnie na wynajem mieszkania

22.02.2020 18:08
Barbara Nowak, małopolska kurator oświaty: nie stać mnie na wynajem mieszkania. Zarabia 11 tys. zł
fot. Beata Zawrzel/REPORTER/East News (ilustracyjne)

Małopolska kurator oświaty Barbara Nowak powiedziała w rozmowie z "Dziennikiem Polskim", że nie stać ją na wynajem lub kupno mieszkania. Razem z mężem od 30 lat zajmuje lokum w budynku jednej z krakowskich szkół. Małżeństwo zarabia razem ponad 19 tys. zł miesięcznie.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Barbara Nowak oraz jej mąż Ryszard od prawie trzech dekad zajmują 54-metrowe mieszkanie w budynku XII Liceum Ogólnokształcącego w Krakowie. Placówką kieruje małżonek małopolskiej kurator oświaty.

Trzy lata temu Nowakowie wystąpili do krakowskiego magistratu z wnioskiem o przyznanie innego mieszkania z zasobów gminy. Odrzucili jednak wszystkie propozycje i nadal zajmują lokal w budynku szkoły.

Emocjonalne wyznanie uczestnika Tęczowego Piątku

W rozmowie z "Dziennikiem Polskim" Barbara Nowak powiedziała, że nie stać ją na kupno lub wynajem innego mieszkania.

Mieszkanie, w który mieszkamy, było w fatalnym stanie, kiedy się do niego wprowadziliśmy. Musieliśmy w nim przeprowadzić generalny remont. Od wymiany rur kanalizacyjnych, aż po malowanie ścian i wymianę drzwi. Zrobiliśmy to na własny koszt. Okazał się on na tyle wysoki, że nie stać nas w tym momencie na kupno lub najem innego lokum. Nakłady finansowe na remont były ogromne

Barbara Nowak

Tymczasem Nowakowie nie mogą narzekać na zarobki. 

Według "Dziennika Polskiego" pensja małopolskiej kurator oświaty to 11 320 zł (pensja zasadnicza 5600 zł, dodatek za wysługę lat 1120 zł, dodatek funkcyjny 1680 zł oraz dodatek specjalny 2920 zł). Ponadto od 2016 roku, czyli chwili objęcia stanowiska, otrzymała w formie nagrody w sumie 46 tys. zł od małopolskiego wojewody. 

Z kolei Ryszard Nowek miesięcznie zarabia ponad 7 tys. zł, według ostatniego oświadczenia majątkowego. W 2018 roku zarobił razem ponad 108 tys. zł.

Portal Miastopociech.pl przypomniał, że dyrektor XII LO w Krakowie wraz z bratem odziedziczył mieszkanie w Nowej Hucie po zmarłych rodzicach. Jednak nadal nie przeprowadzono postępowania spadkowego, a Nowak wynajmuje mieszkanie innym osobom.

Greta Thunberg wymyśliła sobie problem? Burza po słowach kurator oświaty 

Kim jest Barbara Nowak?

Urodziła się w 1959 roku.

Absolwentka studiów historycznych na Uniwersytecie Jagiellońskim. Od 1982 roku związana z oświatą - najpierw jako nauczycielka historii. Potem w 1992 roku wygrała konkurs i objęła stanowisko dyrektora Szkoły nr 85 w Krakowie. W 2010 roku weszła do polityki i została radną Krakowa z ramienia PiS-u. Od 2016 roku jest małopolskim kuratorem oświaty.

Nowak zasłynęła kontrowersyjnymi wypowiedziami i akcjami. W 2011 roku rodzice protestowali, kiedy w kierowanej przez nią podstawówce, przy ołtarzu zainstalowano makietę pękniętej Polski z samolotem, który rozbił się pod Smoleńskiem.

W 2018 roku na Twitterze sugerowała, żeby po Muzeum Auschwitz oprowadzali tylko polscy przewodnicy. W tym roku Nowak krytycznie odniosła się do programu edukacji seksualnej w gdańskich szkołach. "

"Środowiska LGBT wiedzą doskonale, że ich programy są niezgodne z podstawami programowymi w szkołach i z prawem polskim. Ukrywają ideologiczne genderowe treści pod hasłami programów prozdrowotnych. Kłamią, oszukują i deprawują" - napisała Nowak. 

Masturbacja niezgodna z polskim prawem? Kurator Nowak nie odpuszcza

RadioZET.pl/Dziennik Polski/Miastopociech.pl