Zamknij

Banksy ustanowił kolejny rekord. Jego obraz z małpami sprzedano za 48 mln zł

04.10.2019 11:35
Banksy ustanowił kolejny rekord. Jego obraz z małpami w parlamencie sprzedano za 48 mln zł
fot. Amer Ghazzal /SOPA/ImageSIPASIPA/East News

Za prawie 10 mln funtów (w przeliczeniu ponad 48 mln zł) został sprzedany obraz Bansky'ego – brytyjskiego artysty street art. Dzieło przedstawiające małpy siedzące w sali Izby Gmin wielu łączy z obecną sytuacją związaną z brexitem.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin

Jak podało BBC News, 4-metrowe dzieło „Devolved Parliament” powstało dziesięć lat temu i przedstawia małpy człekokształtne, zasiadające w ławach brytyjskiej Izby Gmin. 

Dom aukcyjny Sotheby's szacował, że obraz może się sprzedaż za 1,5-2 mln funtów. Jednak ostateczna cena była znacznie wyższa – dokładnie 9 879 500 funtów. Taką kwotę udało się uzyskać po trwającej 13 minut licytacji.

Zobacz także

Sotheby's podkreślił, że choć dzieło Banksy'ego powstało w 2009 roku, to jest „aktualne jak nigdy wcześniej”. Tuż przed planowanym na 31 października brexitem, rząd brytyjski nadal nie osiągnął ostatecznego porozumienia z Unią Europejską. Ponadto premier Boris Johnson zdecydował się na zawieszenie prac parlamentu, co Sąd Najwyższy Wielkiej Brytanii uznał za bezprawne. 

„Devolved Parliament” to największe dzieło Bansky'ego na płótnie. Anonimowy artysta jest znany przede wszystkim z graffiti malowanego w różnych częściach świata.

Zobacz także

Rezultat ostatniej aukcji przebił dotychczasowy rekord dzieł Bansky'ego wystawionych na sprzedaż – w 2008 roku za 1,4 mln funtów sprzedano w Nowym Jorku dzieło „Keep It Spotless”.

Banksy należy do krytyków rynku dzieł sztuki, czemu dał wyraźny sygnał w ubiegłym roku. Podczas aukcji jego dzieło „Dziewczyna z balonem” uległo zniszczeniu po tym, jak zostało sprzedane za 1,2 mln dolarów. 

RadioZET.pl/BBC News