Zamknij

Tylko w tym roku upadło prawie 300 polskich firm

21.08.2019 10:50
Bankructwo firm. Raport KRD o dłużnikach
fot. Shutterstock/ Pawel Brzozowski (ilustracyjne)

Z Krajowego Rejestru Dłużników droga do bankructwa jest coraz krótsza. Z raportu KRD wynika, że co druga z zamkniętych firm sygnalizowała wcześniej problemy finansowe.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin  

W pierwszej połowie 2019 roku upadły w Polsce 282 firmy. Co druga z nich była notowana w Krajowym Rejestrze Długów w dniu ogłoszenia wyroku przez sąd – wynika z raportu KRD.

Czy można uniknąć katastrofy finansowej?

Jak wynika z analizy, pierwsze oznaki niewypłacalności w tych firmach pojawiły się już na rok przed ogłoszeniem upadłości.

Na rok przed ogłoszeniem upadłości w rejestrze widniało 28 proc. przyszłych bankrutów. Pół roku później ich odsetek wzrósł do 35,1 proc. Na trzy miesiące przed ogłoszeniem decyzji przez sąd w KRD widniało już 42,5 proc. zadłużonych firm, a w dniu upadłości – ponad połowa.

W raporcie zwrócono także uwagę na sytuację wierzycieli zadłużonych firm. W minionym półroczu na jedną zadłużoną firmę przypadało ponad trzech wierzycieli. Współpraca z przyszłymi bankrutami zakończyła się stratą 17,2 mln złotych.

Zobacz także

– Wierzyciele mają do odzyskania pokaźne sumy pieniędzy. Niestety trochę na własne życzenie. Najpierw zawierają ryzykowne transakcje z kontrahentami, nie weryfikując ich rzetelności płatniczej, później nie windykują profesjonalnie należności, bo obawiają się, że stracą kontrakt – komentuje Adam Łącki z KRD.

Jakie firmy bankrutują?

Na pierwszym miejscu w rankingu zadłużonych są przedsiębiorstwa handlowe. W rejestrze odnotowano ponad 25 proc. takich firm. Łączne zadłużenie przyszłych bankrutów z tego sektora to 4,4 mln zł. Spore długi odnotowano także w branży transportowej (3,1 mln zł) i produkcyjnej (2,1 mln zł). Powoli goni je budowlanka z długiem sięgającym prawie 2 mln zł.

Zobacz także

Najczęściej bankrutują firmy z Mazowsza (19 proc. dłużników). Wnioski o upadłość odnotowano także na Dolnym Śląsku – 13 proc. Pod względem wartości zadłużenia dominuje województwo mazowieckie – 3,4 mln zł długu. Tuż za nim jest województwo małopolskie z wynikiem 3,4 mln zł zobowiązań.

RadioZET.pl