Zamknij

Droższa wypłata gotówki z bankomatu? TSUE zabrało głos

08.10.2019 21:08
Bankomaty. Droższa wypłata gotówki? Ważny wyrok TSUE
fot. adriaticfoto/Shutterstock (ilustracyjne)

Z podatku VAT nie są zwolnione usługi bankomatowe, konwojowanie i przechowywanie pieniędzy. Taki wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) może spowodować podniesienie opłat np. za wypłatę gotówki. 

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin

Jak podał "Dziennik Gazeta Prawna", 3 października unijny trybunał wydał orzeczenie w sprawie niemieckiej firmy Cardpoint, zajmującej się obsługą techniczną bankomatów (w tym dowozem gotówki) na zlecenie banku.

Firma, która w żaden sposób nie była w żadnym stopniu odpowiedzialna za autoryzację wypłat, uważała się za zwolnioną z podatku VAT. Zupełnie innego zdania był urząd skarbowy w Trewirze (land Nadrenia-Palatynat), który uznał działalność firmy za czynności techniczne podlegające opodatkowaniu. 

Zobacz także

Będą zmiany w polskich bankomatach?

Sprawa trafiła do Federalnego Trybunału Finansowego, który wysłał do TSUE zapytania prejudycjalne. Trybunał w najnowszym orzeczeniu uznał, że usługi bankomatowe, konwojowanie i przechowywanie pieniędzy nie mogą być zwolnione z VAT. 

Zdaniem "DGP" taki wyrok może spowodować wzrost opłat w polskich bankomatach. Jednak większość banków działających w naszym kraju już pobiera 23-procentową stawkę VAT. 

- Trudno wykluczyć, że w takich sytuacjach pojawienie się dodatkowych kosztów może się przełożyć w jakimś stopniu na przykład na ograniczenie liczby bankomatów, podwyżkę prowizji lub wprowadzenie przez niektóre banki opłat za wypłaty o wartości powyżej określonej kwoty - komentował Wojciech Pantkowski ze Związku Banków Polskich, cytowany przez gazetę.

Zobacz także

Z kolei Ewa Miziołek, dyrektor marketingu i wsparcia sprzedaży Euronet Polska, podkreśliła, że wysokość opłat i prowizji jest indywidualną kwestią banków wystawiających swoim klientom karty, które pozwalają na wypłaty pieniędzy.

Dziennik przypomniał, że firmy obsługujące bankomaty w Polsce często korzystały ze zwolnienia z VAT na podstawie preferencji dla usługi obrotu gotówkowego (z ang. cash processing).

Te firmy wykazywały, że na obrót gotówki składa się wiele ściśle powiązanych ze sobą czynności, nie tylko samo dostarczenie gotówki. Na taką interpretację zgodził się fiskus, ale już nie Unia Europejska. Od lipca tego roku przeciwko Polsce trwa procedura naruszeniowa wszczęta przez Komisję Europejską za zbyt liberalne podejście polskiej skarbówki. 

Według raportu Narodowego Banku Polskiego (NBP), w marcu tego roku w Polsce było 22,7 tys. bankomatów, a wysokość wpłat w pierwszym kwartale tego roku wyniosła ok. 85 mld zł.

Zobacz także

RadioZET.pl/Dziennik Gazeta Prawna