Zamknij

Bankomaty tracą na popularności. Tak źle nie było nigdy

05.10.2020 15:15
Bankomatów jest coraz mniej. Jakie są powody?
fot. Michał Jarmoluk/Pixabay (ilustracyjne)

Wypłaty z bankomatów osiągnęły historycznie niski poziom. W II kwartale tego roku Polacy dokonali 112 milionów takich transakcji. To najmniej od 2004 roku, czyli od momentu gromadzenia danych. Eksperci nie mają wątpliwości, jaki jest powód.

Mała liczba wypłat z bankomatu sprawia, że przestaje on zarabiać na swoje utrzymanie. Z danych NBP wynika, że do końca czerwca było ich łącznie 22 166. Przez spadek zainteresowania wśród konsumentów, w ciągu ostatnich 12 miesięcy w całej Polsce zniknęło 637 maszyn.

Bankomaty tracą na popularności szybciej ze względu na pandemię koronawirusa. Wiele sklepów zachęca do transakcji bezgotówkowych, tłumacząc to bezpieczeństwem i unikaniem zbędnego obiegu monet i banknotów. Już w lipcu Ministerstwo Finansów chwaliło się, że liczba terminali płatniczych przekroczyła milion.

Bankomaty idą w odstawkę

Jest też inny powód, dla którego bankomaty odwiedzamy rzadziej.

- Sprzedaż w wielu branżach przenosi się z tradycyjnych sklepów do internetu. Takie zmiany przekładają się na to, że gotówka jeszcze szybciej niż dotychczas traci na znaczeniu - ocenia analityk Expandera Jarosław Sadowski.

Zobacz także

Spadła też wartość wypłat. W II kwartale osiągnęła 93 mld złotych, czyli aż o 8 mld zł mniej niż w poprzednim kwartale. To oznacza, że po raz pierwszy historii, więcej wydaliśmy kartami za pomocą transakcji bezgotówkowych niż wypłaciliśmy gotówki.

RadioZET.pl