Zamknij

500 złotych w jednym banknocie? NBP: tylko w wybranych bankomatach

30.06.2020 18:22
500 złotych w jednym banknocie? NBP: tylko w wybranych bankomatach

Banknoty o nominale 500 złotych są już dostępne w wybranych bankomatach –poinformował Narodowy Bank Polski.

Można już wypłacić z bankomatu 500 złotych w jednym banknocie. Do tej pory nowy banknot o tym nominale można było uzyskać w kasach banków i w placówkach Poczty Polskiej.

Banknot o tym nominale jest w powszechnym obiegu już od 10 lutego 2017 roku. Jak wskazuje NBP, banknoty te ułatwiają rozliczenia gotówkowe między obywatelami oraz pozwalają na zmniejszenie kosztów obsługi pieniądza ponoszonych przez przedsiębiorców.

Banknot o nominale 500 złotych w bankomatach

NBP przypomniał, że banknoty o nominale 500 zł nie są kolekcjonerskie, można ich używać we wszystkich transakcjach gotówkowych w całej Polsce. Obecnie w obiegu znajduje się 31 mln 255 tys. 618 sztuk banknotów 500-złotowych.

Zobacz także

Banknoty te można będzie wypłacić m.in. w bankomatach Euronetu.

W wyniku rozmów z Narodowym Bankiem Polskim i w kilkunastu, na razie testowo, urządzeniach na terenie kraju będzie możliwość wypłaty 500 zł w jednym banknocie

- powiedział PAP Łukasz Drywa z biura prasowego firmy

Banknoty 500-zł zostały wprowadzone do obiegu 10 lutego 2017 r. Należą one do serii banknotów powszechnego obiegu “Władcy polscy”, obok banknotów: 10 zł, 20 zł, 50 zł, 100 zł, 200 zł.

Jak wygląda banknot o nominale 500 złotych? Znajduje się na nim wizerunek Jana III Sobieskiego pochodzący z jego medalionu koronacyjnego. Na przedniej stronie banknotu król jest zwrócony w stronę stylizowanego wizerunku herbu rodu Sobieskich noszącego nazwę Janina. Po prawej stronie portretu władcy widoczny jest szyszak husarski. Na odwrotnej stronie banknotu znajdują się: orzeł w koronie i pałac w Wilanowie. Banknot jest utrzymany w kolorystyce szarobrązowej, niebieskiej, bordowej i zielonej.

RadioZET.pl/PAP