Zamknij

Banknot 500 zł jest, ale jakby go nie było. Co się z nim dzieje?

08.11.2021 19:04
banknot 500 zł
fot. Karol Makurat/REPORTER/East News

Już cztery lata w obiegu funkcjonuje banknot o nominale 500 zł. Przytłaczającą większość Polaków widziała go tylko na zdjęciach, nie trafiając na niego w codziennym życiu. Jak to możliwe?

Pieniądze budzą ogromne emocje, szczególnie w czasach wysokiej  inflacji. Ta, oznaczająca  spadek wartości oszczędności, sięgnęła w październiku 2021 roku poziomu 6,8 procent, a to jeszcze nie koniec złych wiadomości dla Polaków. Eksperci nie wykluczają już, że w 2022 roku inflacja może sięgnąć 11 procent.

Wysokie ceny sprawiają, że ba zakupy będziemy wydawać coraz więcej: według szybkich wyliczeń, w 2022 roku, kupując to samo co w 2021 roku i opłacając takie same rachunki, wydać trzeba będzie o 3000 zł więcej. Teoretycznie oznacza to, że banknot 500 zł powinien coraz częściej trafiać do portfeli Polaków. Obecnie jest to jednak pieniądz-widmo, który istnieje, ale mało kto go widział. Jak do tego doszło?

Co się dzieje z banknotami 500 zł? Niemal nikt nie widział to na żywo

W Polsce krąży dokładnie 50 779 849 banknotów o nominale 500 zł, ponad jeden na każdego Polaka. Łącznie stanowi to 7,4 procent łącznej wartości banknotów pozostających w obiegu. Nominał został wprowadzony w lutym 2017 roku, okazji do otrzymania banknotu przez obywatela powinno być więc w czasie czterech lat na tyle dużo, żeby zaznajomić się z nim mogła spora część społeczeństwa.

Osób, które miały banknot 500 zł w ręku, trudno jednak znaleźć. I nie tylko dlatego, że nominał ma 1,7 procent udziału w łącznej liczbie banknotów powszechnego obiegu. Głównym powodem jest to, że banki nie umieszczają ich praktycznie w bankomatach, gdyż średnia wysokość wypłaty jest znacznie niższa niż pół tysiąca złotych, o czym poinformowały serwis Business Insider Polska banki.

Bankomaty PKO Banku Polskiego są dostosowane do potrzeb klientów i obrotu gotówkowego w danej lokalizacji, dlatego stosowane są nominały od 20 do 200 zł. Bankomaty mają ograniczoną liczbę kaset na gotówkę i zastosowanie kolejnego nominału wymagałoby rezygnacji z innego nominału np. 20 lub 50 zł. Aktualnie większe zapotrzebowanie ze strony klientów jest na nominały niższe niż 500 zł, ale nie wykluczamy, że w przyszłości banknot 500 zł także byłby wykorzystywany w bankomatach.

biuro prasowe PKO BP

500 zł można spotkać w „kilkunastu bankomatach Euronet na terenie Polski”, nominał znajduje się w urządzeniach rotacyjnie i szansa na jego otrzymanie jest cały czas relatywnie niska.

Osoby, które chciałyby otrzymać banknot 500 zł, powinny udać się do oddziałów banków. Tam bez większych problemów będą mogły wypłacić pieniądze w tym nominale lub wymienić na niego pieniądz.

RadioZET.pl/Business Insider Polska