Zamknij

Prezes NBP chce kobiety na banknocie. Będzie nowy nominał 1000 zł

16.03.2021 13:05
Kobieta na banknocie 1000 zł. Szef NBP proponuje wizerunek królowej
fot. Tomasz Jastrzebowski/REPORTER/EastNews

Narodowy Bank Polski wyemituje banknot o nominale 1000 zł. Decyzja wywołała spekulacje kto miałby się na nim znaleźć. Prezes NBP Adam Glapiński zadeklarował, że chce, aby tym razem na banknocie znalazła się kobieta.

Pieniądze budzą emocje nie tylko z powodu ich wartości, ale także wyglądu. Na większości banknotów znajdują się podobizny zasłużonych dla historii kraju mężczyzn.

Już w 2019 roku pisaliśmy o pomyśle członka Rady Polityki Pieniężnej, aby wprowadzić banknot o nominale 800 zł i umieścić na nim wizerunek Marii Konopnickiej.

Kto na banknocie o nominale 1000 zł

Prezes NBP powiedział, że na nowym banknocie o nominale 1000 zł powinien znaleźć się wizerunek kobiety. Adam Glapiński w wywiadzie dla „Sieci” przyznał też, że jeszcze nie zapadła decyzja czyja to ma być podobizna.

Ze względu na ducha czasów będę proponował królową, kobietę. Były wielkie królowe w historii, Polacy zawsze kobiety szanowali, traktowali je często nawet bardziej podmiotowo niż w innych krajach i kulturach.

Adam Glapiński , prezes NBP

Wśród kandydatek pojawia się m.in. Jadwiga Andegaweńska. Co na to prezes NBP? - To jeszcze nie etap, aby decydować o tym, jaki król znajdzie się na banknocie. Trzeba się dobrze zastanowić. To wstępne plany, takiego banknotu dzisiaj nie ma. Gdy będzie, ogłosimy – poinformował Adam Glapiński.

Banknot z wizerunkiem kobiety

Jadwiga Andegaweńska, która w 1384 r. została koronowana na króla Polski, już po raz kolejny jest proponowana do umieszczenia na banknocie. W 2011 r. media społecznościowe rozgrzała informacja o banknocie 500 zł z żoną Władysława Jagiełły,wówczas jednak NBP zdementował te informacje. Następnie o Jadwidze dużo mówiło się gdy NBP faktycznie ogłosił plany wprowadzenia banknotu pięćsetzłotowego – nie trwało to jednak długo, bo bank centralny niebawem ogłosił, że na banknocie znajdzie się Jan III Sobieski.

Bank centralny przypomina, że kobiety obecne są na banknotach kolekcjonerskich. W 2011 r. pojawił się banknot z wizerunkiem Marii Skłodowskiej-Curie, zaś w 2016 r. na okolicznościowym banknocie o nominale 20 zł znalazły się stylizowane portrety Mieszka I oraz jego żony Dobrawy.

Adam Glapiński w wywiadzie dla tygodnika „Sieci” powiedział, że banknot zostanie wprowadzony w kolejnej kadencji. Przypada ona na lata 2022 – 2028.

RadioZET.pl/Bankier.pl/Sieci