Zamknij

Nowy banknot z wizerunkiem kobiety. Kogo proponuje prezes NBP?

09.04.2021 19:19
Kobieta na banknocie 1000 zł
fot. Tomasz Jastrzebowski/REPORTER/East News

Prezes Narodowego Banku Polskiego zdradził szczegóły dotyczące emisji nowego banknotu o nominale 1000 złotych. Jedno jest pewne: znajdzie się na nim wizerunek kobiety.

Pieniądze, a właściwie wzory banknotów, podzieliły ekspertów. Już istniejące banknoty przedstawiają podobizny zasłużonych dla historii kraju mężczyzn.

NBP chce wprowadzić do obiegu nowy banknot o nominale 1000 zł… z wizerunkiem kobiety. Prezes NBP Adam Glapiński zdradził, czyja podobizna mogłaby się na nim znaleźć.

Kobieta na banknocie 1000 zł. Propozycja prezesa NBP 

O wizerunek kobiety na polskich banknotach walczono od lat. Dwa lata temu dr hab. Eryk Łon, członek Rady Polityki Pieniężnej zaproponował, by na banknocie o nominale 800 złotych znalazła się twarz Marii Konopnickiej.

Pomysł jednak przepadł, ale tym razem to sam prezes NBP Adam Glapiński chce zmian. Jak wskazał podczas konferencji prasowej, na nowym banknocie „powinna być kobieta, królowa”. 

Prezes NBP Adam Glapiński uważa, że planowany banknot o nominale 1000 zł powinien zawierać wizerunek królowej Polski Jadwigi Andegaweńskiej. Zastrzegł, że to jego prywatny pogląd, a decyzja zapadnie po konsultacjach.

Glapiński dodał, Jadwiga Andegaweńska jest „w szczególny sposób zasłużona dla Polski”.

Myślę, że taki banknot 1000 zł z królową Polski Jadwigą Andegaweńską byłby bardzo wygodny w przechowywaniu wartości, w tezauryzacji domowej czy w skrytkach bankowych. Tezauryzacji innej niż na kontach bankowych, co wyraźnie widać, że społeczeństwo polskie interesuje 

Adam Glapiński

Prezes NBP zwrócił też uwagę na zwiększony obrót gotówki w czasie pandemii. Polacy coraz częściej trzymają pieniądze „w skarpecie”, także ze względu na rosnące koszty gromadzenia kapitału w bankach.

Decyzja w sprawie nowego banknotu z kobiecą twarzą jeszcze nie zapadła. Wiadomo jednak, że będzie nowy banknot kolekcjonerski z wizerunkiem Lecha Kaczyńskiego.

10 kwietnia, w rocznicę katastrofy smoleńskiej, prezes NBP podpiszą wzór banknotu kolekcjonerskiego „Lech Kaczyński. Warto być Polakiem”.

RadioZET.pl/PAP