Zamknij

Rośnie wartość depozytów bankowych. Polacy tracą na tym setki miliardów złotych

19.08.2019 15:38
Banki. Polacy tracą setki miliardów złotych przez depozyty bankowe
fot. Bartosz Zakrzewski/Shutterstock (ilustracyjne)

Pod koniec czerwca wartość depozytów bankowych gospodarstw domowych wyniosła 802 mld zł. Jak podała "Rzeczpospolita", to o 11 proc. więcej niż przed rokiem.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin

Według dziennika szczególnie szybko, bo o ponad 16 proc., przez ostatni rok urosły depozyty bieżące (wartość środków na nich zgromadzona wyniosła 501 mld zł).

Są to głównie "nieoprocentowane środki gromadzone na prawie nieoprocentowanych rachunkach oszczędnościowo-rozliczeniowych i częściowo na kontach oszczędnościowych".

Zobacz także

Banki oszczędzają na lokatach

Z kolei środki zgromadzone na lokatach wzrosły tylko o 3,3 proc., do 301 mld zł.

Jak podała gazeta, średnie oprocentowanie nowej 3-miesięcznej w czerwcu tego roku wyniosło 1,7 proc., a lokaty 12-miesięcznej -1,6 proc. Wielką rzadkością są obecnie lokaty oprocentowane na 2,5 proc. 

Z powodu rosnącej inflacji (w lipcu wyniosła 2,9 proc., a w maju - 2,3 proc.) lokaty przynoszą bankom coraz większe straty. "Rzeczpospolita" wyliczyła, że nowa roczna lokata razem z podatku od zysków kapitałowych (obecnie 19 proc.) i inflacji na poziomie 2,5 proc., przynosi realnie 1,1 proc. straty. 

Mimo to do banków wpływa coraz więcej pieniędzy od klientów indywidualnych. Wśród powodów rosnące płace w tempie 6 proc. rocznie oraz programy socjalne, jak 500 plus.

Zobacz także

W latach 2016–2017 banki w Polsce istotnie obniżyły koszty finansowania, dzięki cięciom stawek lokat i poprawiającej się dla nich struktury depozytów. Pomimo że stopy procentowe zostały na niezmienionym poziomie.

- Mechanizmy, które decydowały w ostatnich latach o możliwości cięcia oprocentowania lokat, wciąż działają. Kredyty nadal rosną wolniej niż depozyty, cały czas fala pieniądza zalewa banki - wskazał Kamil Stolarski, analityk Santander Biura Maklerskiego, w rozmowie z "Rzeczpospolitą".

Dziennik podał, że Polacy tracą ok. 1,7 mld zł brutto rocznie odpuszczając zyski z lokat w skali sektora. Zyskują na tym przede wszystkim banki.

Zobacz także

RadioZET.pl/Rzeczpospolita