Zamknij

Banki z najsłabszym wynikiem od 30 lat. Straty odczują klienci?

19.07.2021 14:50
Banki z najsłabszym wynikiem od 30 lat. Straty odczują klienci
fot. PIOTR FOTEK/REPORTER/EastNews

Tylko w czterech krajach Unii Europejskiej rentowność banków była w ubiegłym roku niższa niż w Polsce - informuje w poniedziałek "Dziennik Gazeta Prawna". Chodzi o Irlandię, Cypr, Hiszpanię i Grecję. Wszystkie mocno dotknięte przez globalny kryzys finansowy.

Banki nie mogą zaliczyć 2020 roku do najkorzystniejszych pod względem finansowym. Z informacji DGP wynika, że zsumowany wynik wszystkich banków komercyjnych w Polsce to 953 mln zł straty.

Sytuacja jest nietypowa, ponieważ sektor znalazł się na minusie pierwszy raz od 1993 r. Wówczas łączna strata wyniosła 401 mln zł.

Spada rentowność banków w Polsce. Jak to wpłynie na finanse Polaków?

Dziennik Gazeta Prawna podsumował pełne, zweryfikowane przez audytorów, wyniki krajowych banków za 2020 r.

O ile jeszcze kilka lat temu banki śrubowały wskaźniki zwrotu na kapitale, o tyle w podsumowaniu ubiegłego roku zwracają uwagę te instytucje, które notują straty. Wynik instytucji, które znalazły się pod kreską, to niemal 5,6 mld zł. Ponad połowa tej kwoty przypada na PKO BP, gdzie 6,6 mld zł to koszt ryzyka prawnego kredytów hipotecznych w walutach wymienialnych. I właśnie tego typu rezerwy pociągnęły w dół dużą grupę banków

Dziennik Gazeta Prawna

Czytamy w gazecie, że średnia stopa zwrotu z kapitału w sektorze bankowym jeszcze w 2019 r. wyniosła ponad 7 proc. Już wtedy finansiści narzekali, że banki mają problemy z rentownością, co w przyszłości ograniczy możliwości zwiększania akcji kredytowej, a więc także rozwoju całej gospodarki. W ubiegłym roku zwrot z kapitału wyniósł -0,5 proc.

Autorzy tekstu zauważyli, że ze wstępnych danych Europejskiego Banku Centralnego, w Unii Europejskiej były cztery kraje z gorszym wynikiem. To Irlandia, Cypr, Hiszpania i Grecja. Wszystkie mocno dotknięte przez globalny kryzys finansowy, jaki wybuchł w 2008 r. Przy czym banki cypryjskie i hiszpańskie były pod kreską, ale ubiegły rok przyniósł tam poprawę rentowności.

Niewykluczone, że najsłabszy od lat wynik finansowy banki będą zechcą poprawiać kosztem klienta. Dodatkowe opłaty stały się już przedmiotem rozważań banków w odpowiedzi na utrzymujące się niskie stopy proc

RadioZET.pl/PAP/DGP