Zamknij

Banki wprowadzają kolejne podwyżki cen usług

23.09.2020 11:54
mężczyzna wypłacający środki w bankomacie
fot. Shutterstock

Banki zwiększają opłaty za prowadzenie kont, używanie kart oraz wypłaty środków z bankomatów. GUS podał, że w stosunku rocznym korzystanie z banków podrożało już o 40 procent. Wygląda na to, że nie było to ostanie słowo bankowców.

Banki starają się ratować zyski zagrożone kryzysem wywołanym przez pandemię COVID-19. Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że koszt korzystania z usług bankowych w maju 2020 był w stosunku rocznym wyższy o 40 procent.

Nie było to jednak ostatnie słowo instytucji finansowych w szukaniu nowych źródeł przychodów. Klientów kolejnych banków muszą liczyć się z wprowadzaniem opłat za darmowe do tej pory rachunki, wydawane do nich karty płatnicze oraz wypłacanie środków w bankomatach.

Banki z kolejnymi podwyżkami. Koniec z darmowymi usługami

Banki zmagają się z kryzysem, jaki wybuchł wskutek walki z pandemią COVID-19. Zamrożenie gospodarki oraz obniżenie stóp do 0,1 procenta znacznie uszczupliło przychody instytucji. Bankowcy sięgają więc po inne środki na osiągnięcie zyskowności.

Kolejne banki wprowadzają opłaty za darmowe do tej pory usługi. Już w maju 2020 GUS wyliczył, że za powierzenie pieniędzy bankom trzeba płacić 40 procent więcej, niż rok wcześniej. Przez kolejne miesiące opłaty i podwyżki były wprowadzane przez większą liczbę instytucji, trzeba więc liczyć się z tym, że wartość ta jest obecnie znacznie wyższa.

Zobacz także

Przyczynią się do tego decyzje Santander Bank Polska, Getin Banku oraz Citi Handlowego, których klienci będą rozliczani według nowych cenników.

Osoby korzystające z usług City Handlowego podwyżki odczuli już w sierpniu 2020. Konto CitiPriority zostało „wzbogacone” o opłaty warunkowe, płacić trzeba także za rachunek Citigold. Klienci banku korzystający z CitiKonta zaczęli płacić za prowadzenie subkont walutowych.

Zobacz także

Nowe opłaty zapowiedział od października 2020 Getin Bank. Za Konto Proste Zasady klienci powyżej 26. roku życia będą płacić o 1 zł więcej, niż dotychczas. Usunięta zostanie ponadto możliwość darmowego korzystania z bankomatów Euronetu.

Zagłosuj

Czy podwyżki cen usług bankowych są odczuwalne?

Liczba głosów:

Santander Bank Polska z kolei zapowiedział wprowadzenie nowego cennika od grudnia 2020 roku. Korzystający z Konta Jakie Chce będą płacić 6 zł za obsługę rachunku oraz 8 złotych za kartę. Żeby zostać zwolnionym z opłat, trzeba mieć mniej niż 26 lat lub zasilać konto kwotą co najmniej 500 zł miesięcznie i dokonywać trzech transakcji kartą.

RadioZET.pl/next.gazeta.pl