Zamknij

Banki szykują nowe opłaty dla klientów. Powodem kryzys

06.08.2020 15:46
Banki wprowadzą nowe opłaty. Od kiedy? Powodem koronakryzys
fot. fotogut/Shutterstock (ilustracyjne)

Banki szykują na jesieni podwyżki dla swoich klientów. Dodatkowe opłaty i prowizje mają być odpowiedzią na kryzys podczas pandemii oraz politykę Narodowego Banku Polskiego (NBP).

Pandemia koronawirusa spowodowała duże zawirowania w branży bankowej. Z inicjatywy prezydenta i banku centralnego została wprowadzona możliwość 3-miesięcznego zawieszenia spłaty kredytu.

Dodatkowo Rada Polityki Pieniężnej (RPP) zdecydowała się na obniżkę stóp procentowych, przez co m.in. lokaty są niżej oprocentowane. Jednak portal Polsatnews.pl alarmował, że banki starają się znaleźć nowe sposoby na wyrównanie strat spowodowanych przez kryzys.

Nowe opłaty w bankach

Portal powołał się na dane NBP. Wynika z nich, że przez pierwsze pięć miesięcy tego roku zysk całego sektora bankowego spadł o 42,2 proc. Tymczasem zdaniem Związku Banków Polskich (ZBP) wyniki sektora mogą pogorszyć się o 80-85 proc. w porównaniu do ubiegłorocznych wyników. Mniejsze banki pod koniec 2020 roku mogą być na minusie.

Zobacz także

ZBP prognozuje, że wkrótce banki mogą zakręcić kurek z pieniędzmi dla klientów. Może to oznaczać trudności w uzyskaniu kredytu. W ten sposób część osób może szukać zastrzyku gotówki w instytucjach udzielających wysoko oprocentowanych, ale szybkich pożyczek. Mimo to od czasu wybuchu pandemii, odnotowano 50-proc. spadek sprzedaży "chwilówek".

Bankowcy swoje straty mogą próbować zrekompensować nowymi opłatami. Według Polsatnews.pl może to być spadek oprocentowania lokat nawet do 0,05 proc., cięcia limitów kredytowych na kartach z kilkudziesięciu do kilku tysięcy złotych, nowe opłaty za karty czy podwyższanie opłat o kilkaset procent, wprowadzanie prowizji od transakcji, które wcześniej nie były nimi objęte. 

Zobacz także

ZBP domaga się również od rządzących ograniczenia podatku bankowego, który dla branży finansowej podczas kryzysu jest dużym obciążeniem. 

RadioZET.pl/Polsatnews.pl