Zamknij

Banki będą raportować rządowi stan przedsiębiorstw

02.11.2020 22:11
bank
fot. Shutterstock

Banki będą dostarczać MRPiT informacje na temat kondycji polskich przedsiębiorstw. Rząd chce mieć pewność, że pomoc będą otrzymywać tylko podmioty, które naprawdę jej potrzebują.

Tarcza antykryzysowa to dla wielu przedsiębiorstw doświadczonych ciężko przez kryzys wywołany pandemią COVID-19 jedyna nadzieja na przetrwanie do lepszych gospodarczo czasów.

Kłopot w tym, że po wiosennym rozdawnictwie budżet Polski świeci pustkami. Ponieważ nie stać już nas na pomaganie wszystkim, MRPiT porozumiał się z bankami w kwestii monitorowania kondycji finansowej polskich przedsiębiorstw. Pieniądze mają być wydawane tym, których konta rzeczywiście świecą pustkami.

Banki będą informować rząd o stanie kont przedsiębiorstw

Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii pochwaliło się zawarciem porozumienia z działającymi w Polsce bankami. Na jego mocy MRPiT będzie otrzymywać raporty na temat kondycji poszczególnych branż.

Zobacz także

Jeśli wskaźniki dotyczące podmiotów działających w danym sektorze gospodarki zaczną być alarmujące, będzie to dla rządu znak, że potrzebna jest pomoc. Przedsiębiorstwa, które będą sobie radzić, na wsparcie – przynajmniej w większym wymiarze – nie mają co liczyć.

Banki będą dostarczać MRPiT informacje nt. kondycji poszczególnych sektorów polskiej gospodarki; umożliwi to adekwatne reagowanie na kryzys wywołany przez pandemię COVID19.

komunikat MRPiT

Jak wytłumaczył Jarosław Gowin, szef MRPiT, pozyskane informacje pomogą w wypracowaniu rozwiązań – i tych doraźnych, związanych z bieżącym reagowaniem na wyzwania pandemii, jak i strukturalnych – dotyczących naszych przewag konkurencyjnych.

Porozumienie obejmuje: PKO BP, Pekao SA, Banku Millennium, mBanku, Santander Bank Polska, BNP Paribas Bank Polska, ING Banku Śląskiego, BGK, Banku Polskiej Spółdzielczości, Spółdzielczej Grupy Bankowej, Alior Banku, Credit Agricole, Getin Noble Bank, Banku Handlowego w Warszawie, Deutsche Bank Polska, a także Związku Banków Polskich.

RadioZET.pl/PAP