Zamknij

Bank niechcący przelał klientowi 50 mld dolarów

30.06.2021 21:04
plik dolarów w ręce z rękawiczką jednorazową
fot. Bartlomiej Magierowski/East News

Szok i niedowierzanie przeżyła amerykańska rodzina, która z dnia na dzień awansowała do grona najbogatszych na świecie. Wszystko przez pomyłkę banku Chase Bank, który zdeponował na ich rachunek 50 miliardów dolarów, czyli ponad 190 mld złotych.

Banki zarządzają aktywami liczonymi w setkach miliardów dolarów, mają więc wypracowane skuteczne zabezpieczenia, żeby pieniędzy klientów nie stracić. Czasem jednak dochodzi do spektakularnych pomyłek, tak jak w przypadku małżeństwa z Baton Rouge ze stanu Luizjana.

Na rodzinnym koncie pojawiła się bowiem niespodziewanie kwota 50 mld dolarów. Taki majątek plasuje posiadacza w okolicy 30. miejsca na liście najbogatszych ludzi na świecie.

Ban przelał przez przypadek 50 mld dolarów klientowi

Nagły, niespodziewany i wyjątkowo pokaźny wzrost kwoty na koncie zauważyła żona, która podzieliła się informacją z mężem, gdy ten tylko wrócił do domu z pracy. 50 mld dolarów pojawiło się na rachunku 12 czerwca 2021 roku.

Zobacz także

Darren James od początku zdawał sobie sprawę, że musiało dojść do pomyłki. Przez chwilę żył jednak nadzieją, że niespodziewane bogactwo nie zostanie mu odebrane. Ojciec dwójki dzieci  łudził się, że otrzymany przelew to spadek po jakimś nieznanym, ale wyjątkowo bogatym krewnym.

Takie myśli szybko jednak zniknęły, a rodzina zaczęła się zastanawiać, kto i w jaki sposób zgłosi się do nich po odbiór tak pokaźnej sumy. Amerykanie zgłosili więc odkrycie do swojego banku.

Chase Bank przyjął informację do wiadomości, ale pieniądze były na koncie rodziny jeszcze przez dodatkowe cztery dni. Telewizji Fox udało się zdobyć komentarz do sprawy od instytucji finansowej.

Doświadczyliśmy usterki technicznej, która wpłynęła na ograniczoną liczbę rachunków. Problem został już rozwiązany, a środki na kontach przywrócono do prawidłowych wysokości.

rzecznik Chase Bank

50 mld dolarów rzeczywiście zniknęło z konta rodziny z Luizjany. Amerykanie nie są jednak do końca zadowoleni z działań banku.

Nie dostali bowiem wyjaśnienia, jak doszło do pomyłki. W związku z tym obawiają się, że błąd może się powtórzyć – tyle tylko, że zamiast otrzymać pieniądze, mogą stracić te trzymane na rachunku.

RadioZET.pl/FOX