Zamknij

Bank Światowy zatwierdza ostatnią pożyczkę w wysokości 1 mld USD dla Egiptu

Olga Papiernik
05.12.2017 22:17
Prezes Światowego Banku
fot. East News

We wtorek Światowy Bank zatwierdził ostatnią pożyczkę dla Egiptu o wartości nieco ponad 1 mld USD, aby wesprzeć tamtejszy program reformy gospodarczej i zmniejszyć ubóstwo.

- Pożyczka jest ostatnią z trzyczęściowego pakietu o łącznej wartości 3,15 miliarda dolarów, który rozpoczął się w 2015 r. - Podał Bank Światowy w oświadczeniu.

Pożyczka będzie wspierać "krajowe reformy integracyjne" mające na celu wzmocnienie gospodarki i tworzenie miejsc pracy - powiedział bank.

- Mamy zaszczyt wspierać kraj na drodze do osiągnięcia jego pełnego potencjału i poprawy poziomu życia dla wszystkich Egipcjan. - powiedział Asad Alam, Dyrektor Krajowy Banku Światowego dla Egiptu.

Dodatkowe wsparcie finansowe

Afrykański Bank Rozwoju zapewnia równoległe finansowanie w wysokości 500 milionów dolarów, a Wielka Brytania - 150 milionów USD.

Międzynarodowy Fundusz Walutowy w zeszłym miesiącu osiągnął porozumienie z władzami w Kairze, aby uwolnić trzecią transzę o wartości 2 miliardów dolarów z pakietu pożyczek o wartości 12 miliardów dolarów uzgodnionego w listopadzie 2016 r., a zarząd MFW ma zatwierdzić uwolnienie funduszy do końca roku .

Od czasu buntu w 2011 roku przeciwko  rządom  Hosniego Mubaraka , najbardziej zaludniony kraj arabski odnotował gwałtowny spadek dochodów z turystyki i zmniejszył inwestycje zagraniczne, spowodowane niestabilnością polityczną i problemami bezpieczeństwa.

Aby otrzymać ostatnią deskę ratunku MFW, Kair podjął drastyczne reformy, przyjmując podatek od wartości dodanej, obcinając publiczne dotacje energetyczne, a w listopadzie podniósł kurs wymiany funta egipskiego.

Bank Światowy pochwalił kraj jako model maksymalizacji środków finansowych na rozwój, w tym "mobilizację 17 miliardów dolarów prywatnych inwestycji w sektorze energetycznym".

Bank koncentruje się na projektach mających na celu pomoc w zmniejszeniu ubóstwa w Egipcie, w tym w systemach zabezpieczeń społecznych, transporcie, wodach wiejskich i higienie, rolnictwie i nawadnianiu, mieszkalnictwie, opiece zdrowotnej oraz finansowaniu mikroprzedsiębiorstw i małych przedsiębiorstw. Obecnie posiada portfel 19 projektów w kraju, z całkowitym zaangażowaniem w wysokości 7,8 miliarda USD.

Minister ds. Współpracy międzynarodowej Sahar Nasr z zadowoleniem przyjął ogłoszenie poparcia, przez Bank Światowy, "transformacyjnego programu reform gospodarczych".

- Program Egiptu mający na celu poprawę jego atrakcyjności dla prywatnych inwestycji, tworzy miejsca pracy, zwłaszcza dla młodzieży i kobiet. - powiedział Nasr w oświadczeniu.

hs/mdo/OP