Zamknij

Bank Światowy nie chce Bitcoina jako oficjalnej waluty

22.06.2021 12:59
Bank Światowy nie chce Bitcoina jako oficjalnej waluty
fot. Krzysztof Kaniewski/REPORTER/EastNews

Rzecznik Banku Światowego poinformował, że instytucja nie będzie wspierać przyjęcia Bitcoina jako oficjalnego środka płatniczego, z powodu braków w zakresie ochrony środowiska i przejrzystości transakcji.

Bitcoin zdaniem Banku Światowego nie powinien stać się oficjalną krajową walutą. Dyskusja pojawiła się po ogłoszeniu przez Salwador, że kraj zatwierdzi najpopularniejszą kryptowalutę jako oficjalny środek płatniczy.

Na początku czerwca prezydent Nayib Bukele zapowiedział w Miami podczas konferencji „Bitcoin 2021”, że jego kraj współpracuje z cyfrową firmą finansową Strike w celu ustalenia logistyki wprowadzenia Bitcoina. Kongres przyjął propozycję prezydenta.

Bank Światowy przeciwny kryptowalutom

Dlaczego Bank Światowy jest przeciwny Bitcoinowi jako oficjalnemu środkowi płatniczemu? Międzynarodowa instytucja finansowa jako argumenty podaje troskę o środowisko i brak przejrzystości transakcji. Z kolei zwolennicy kryptowalut zarzucają w odpowiedzi „dążenia autokratyczne”.

Po tym, jak Salwador oficjalnie poinformował o swoich planach, kurs Bitcoina zaczął rosnąć. Kryptowaluta będzie oficjalnie obowiązującym środkiem płatniczym obok dolara amerykańskiego, a kurs wymiany swobodnie ustali rynek.

W środę minister finansów Salwadoru Alejandro Zelaya ogłosił, że kraj zwrócił się o pomoc techniczną do Banku Światowego, ponieważ dążył do wdrożenia Bitcoin jako oficjalnej waluty. 

Jesteśmy zaangażowani w pomoc Salwadorowi na wiele sposobów, w tym na rzecz przejrzystości waluty i procesów regulacyjnych. Podczas gdy rząd zwrócił się do nas o pomoc w sprawie Bitcoina, nie jest to coś, co Bank Światowy może wspierać, biorąc pod uwagę braki w zakresie ochrony środowiska i przejrzystości 

Rzecznik Banku Światowego

Salwador poinformował, że ceny towarów w kraju będą przedstawiane zarówno w walucie dolara amerykańskiego, jak i w Bitcoinach. Obywatele będą mogli realizować wszystkie opłaty, łącznie z podatkami, również przy pomocy kryptowaluty.

RadioZET.pl/TechSpot