Zamknij

Pekao zwraca klientom prowizję od kredytów

30.10.2019 20:43
Bank Pekao zwraca klientom prowizja od kredytów. Jak można odzyskać pieniądze?
fot. Pavel Kapysh/Shutterstock (ilustracyjne)

Bank Pekao ogłosił zasady możliwości otrzymania zwrotu prowizji naliczonej klientom, którzy przed czasem spłacili kredyty gotówkowe. To pierwsza taka reakcja polskiego banku po wrześniowym wyroku TSUE.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin

Pekao, jeden z największych banków w Polsce, zdecydowało się na zwrot prowizji klientom, którzy przed czasem spłacili kredyty. 

Jak podał portal Cashless.pl, na stronie internetowej Pekao zamieściło komunikat o zasadach uzyskiwania zwrotów z tytułu spłaconej wcześniej pożyczki lub kredytu gotówkowego.

Zobacz także

Pekao zwraca prowizję

W rezultacie Pekao zostało pierwszym bankiem w Polsce, który zastosował się do wrześniowego wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE).

Orzekł on, że jeśli klient zwrócił pożyczkę przed terminem zawartym w umowie, kredytodawca zobowiązany jest do zwrotu proporcjonalnej części kosztów poniesionych przez klienta w związku z zaciągnięciem zobowiązania. Głównie dotyczy to naliczonej przez bank prowizji.

Portal przypomniał, że po wyroku unijnego trybunału niektóre banki działające w Polsce oszacowały koszty takich zwrotów. Na przykład Alior Banku straci z tego powodu 83 mln zł a BNP Paribas - 49 mln zł.

Zobacz także

Jak można otrzymać zwrot za prowizję?

Pekao zapewniło możliwość zwrotu prowizji od pożyczek zawartych od 18 grudnia 2011 roku, czyli po wejściu w życie ustawy o kredycie konsumenckim. 

W przypadku wcześniejszych spłat dokonanych od 11 września 2019 roku (wówczas zapadł wyrok TSUE), rozliczenie kosztów udzielenia pożyczki będzie dokonywane automatycznie bez konieczności składania jakiejkolwiek dyspozycji.

Środki będą zwracane na rachunek klienta, z którego dokonywane są spłaty rat pożyczki lub w gotówce w oddziale banku w przypadku, gdy klient nie posiada rachunku w banku. Rozliczenie kosztów nastąpi w terminie 14 dni od wcześniejszej spłaty pożyczki.

W przypadku wcześniejszych spłat dokonanych przed 11 września 2019 roku, należy złożyć w dowolnej placówce banku pismo o zwrot prowizji/opłaty za udzielenie pożyczki.

Sprawa będzie załatwiona w terminie 30 dni, a w szczególnie skomplikowanych przypadkach w terminie 60 dni.

Zobacz także

RadioZET.pl/Cashless.pl/PAP

Aktualizacja: Z poprzedniej wersji tekstu została usunięta informacja o wyroku TSUE w sprawie frankowiczów.