Zamknij

Bank Pekao tnie etaty. Ponad tysiąc osób bez pracy

24.03.2021 09:51
Zwolnienia grupowe w Pekao
fot. Artur Szczepanski/REPORTER/East News

Pandemia nie sprzyja sektorowi bankowemu. Banki szukają oszczędności i zwalniają pracowników. Z Pekao odejdzie ponad tysiąc osób.

Zwolnienia grupowe w banku Pekao. Bank poinformował, że po rozmowach ze związkowcami między 24 marca a 30 czerwca 2021 przeprowadzi zwolnienia.

Bez pracy pozostanie ponad tysiąc pracowników.

Zwolnienia grupowe w Pekao

„Bank Pekao zakończył konsultacje ze Związkami Zawodowymi i podpisał porozumienie określające zasady, według których zostanie przeprowadzony proces restrukturyzacji zatrudnienia. Bank planuje rozwiązanie umów o pracę z nie więcej niż 1110 pracownikami oraz zmianę warunków zatrudnienia nie więcej niż 1250 pracownikom” – czytamy w komunikacie.

Zwolnieni pracownicy będą mogli liczyć m.in. na odprawę „korzystniejszą od ustawowej” i wsparcie socjalne.Świadczenia, jakie bank zaoferuje zwalnianym pracownikom są jednymi z najkorzystniejszych w sektorze” – zaznacza Pekao.

Bank sporo zaoszczędzi na cięciu etatów. Zgodnie z szacunkami, wysokość całości kosztów związanych z rozwiązaniem umów o pracę i zmianą warunków zatrudnienia pracowników w ramach zwolnień grupowych to ok. 100-120 mln zł brutto. Bank dodał, że z tego tytułu zostanie utworzona stosowna rezerwa.

Choć bank tłumaczy, że restrukturyzacja wiąże się z „transformacją cyfrową”, to problemy spowodowane pandemią w tym sektorze widać gołym okiem. Rada Polityki Pieniężnej utrzymuje bliskie zeru stopy procentowe, na czym tracą banki. W poszukiwaniu oszczędności instytucje te decydują się na wzrost opłat za usługi lub pozbycie się placówek stacjonarnych. W parze idą także zwolnienia.

RadioZET.pl/PAP/mat.pras