Zamknij

Bank Pekao ogłosił zwolnienia grupowe

21.02.2020 14:20
Bank Pekao ogłosił zwolnienia grupowe. Pracę straci nawet 1200 osób. Dlaczego?
fot. Andrzej Rostek/Shutterstock (ilustracyjne)

Zwolnienia grupowe w Banku Pekao. Z pracą w bankiem, w którym większość udziałów ma Skarb Państwa, pożegna się maksymalnie 1,2 tys. osób. Wśród powodów takiej decyzji wymieniono digitalizację.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Jak zaznaczono, zamiarem Pekao jest rozwiązanie umowy o pracę z maksymalnie 1,2 tys. pracownikami banku oraz zmiana warunków zatrudnienia maksymalnie 1,35 tys. pracownikom, od 12 marca do 31 października 2020 roku.

Pekao przekazało PAP, że zgodnie z danymi na 31 grudnia 2019 r. bank zatrudniał 13 tys. 779 osób, a grupa - 15 tys. 678 pracowników.

Zobacz także

"Silna digitalizacja" powodem zwolnień

W komunikacie prasowym zaznaczono, że Pekao poinformował 20 lutego zakładowe związki zawodowe o zamiarze, przyczynach i skali planowej restrukturyzacji zatrudnienia, rozpoczynając tym samym formalny proces konsultacji ze stroną społeczną.

"Pekao planuje likwidację maksymalnie 1200 miejsc pracy w 2020 roku. Planowana restrukturyzacja zatrudnienia to kontynuacja rozpoczętego w 2019 roku procesu, efekt realizacji strategii banku skoncentrowanej na poprawie efektywności oraz konsekwencja obecnych trendów rynkowych w sektorze bankowym, który ulega silnej digitalizacji. Jednocześnie, w konsekwencji realizowanych zmian, planowana jest zmiana warunków pracy w przypadku 1350 pracowników, która będzie dotyczyć głównie zmiany stanowiska lub miejsca pracy" - napisano w komunikacie.

Bank przekazał, że powiadomi urząd pracy o zamiarze przeprowadzenia zwolnień grupowych.

Zobacz także

Pekao zapowiedziało, że opublikuje kolejny komunikat w sprawie zwolnień grupowych po zakończeniu wymaganych prawem konsultacji z organizacjami związkowymi i zawrze w nim informację o szacowanej wysokości rezerwy związanej z restrukturyzacją zatrudnienia w banku, która w całości obciąży wynik banku.

W komunikacie prasowym bank tłumaczy, że zmniejszenie zatrudnienia "to przede wszystkim konsekwencja obecnych trendów w sektorze bankowym zarówno w Polsce, jak i na świecie".

Nowoczesne banki kładą duży nacisk na rozwój technologii i rozwiązań IT, ze względu na fakt, że klienci oczekują coraz szerszych możliwości obsługi przez internet i telefon, a z placówek korzystają znacząco rzadziej niż jeszcze kilka lat temu. Konieczne jest zatem kontynuowanie zmian w strukturze zatrudnienia, które od ubiegłego roku wprowadzane są także w Banku Pekao

Bank Pekao

Zobacz także

Jak wskazano, aby umożliwić dalszy wzrost i modernizację organizacji, zarząd banku przyjął strategię rozwoju.

"Planowane zmiany przyniosą optymalizację funkcjonowania organizacji i jej oddziałów zlokalizowanych na terenie całego kraju. Rozpoczęty proces konsultacji ze związkami zawodowymi ma na celu osiągnięcie porozumienia w kwestii liczby i zakresu zwolnień, dokładnego czasu ich trwania, a także pakietu świadczeń gwarantowanych w ramach odpraw dla zwalnianych pracowników. Negocjacje będą odbywały się zgodnie z ustawą z 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników" - przekazał bank.

Kolejna fala zwolnień w Pekao

Pekao 25 kwietnia 2019 r. zawarł ze wszystkimi działającymi organizacjami związkowymi porozumienie określające zasady zwolnień grupowych. Tym samym - jak zaznaczył bank - "rozpoczął proces zapowiedzianej wcześniej restrukturyzacji".

Uzgodniono także, że zwolnienia grupowe zostaną przeprowadzone od 26 kwietnia do 31 października 2019 roku i obejmą w zakresie rozwiązania umów o pracę maksymalnie 900 pracowników oraz w zakresie zmiany warunków zatrudnienia maksymalnie 620 pracowników.

Bank Pekao powstał w 1929 roku. Jest jedną z największych instytucji finansowych w regionie Europy Środkowo-Wschodniej, ma ok. 190 mld zł aktywów i kapitalizację rynkową sięgającą ok. 30 mld zł. Obsługuje ponad 5,5 mln klientów detalicznych oraz co drugą korporację w Polsce.

Od 1998 r. Bank Pekao jest notowany na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP