Zamknij

Bank PKO BP prześcignął Deutsche Bank pod względem wartości giełdowej

07.06.2019 08:13
Bank PKO BP prześcignął Deutsche Bank pod względem wartości giełdowej
fot. Robson90/Shutterstock (ilustracyjne)

Największy polski bank, PKO BP, prześcignął w czwartek niemieckiego giganta Deutsche Bank pod względem wartości giełdowej – napisał w czwartek na Twitterze dyrektor biura doradztwa inwestycyjnego Credit Agricole Tomasz Wyłuda. Wśród powodów wskazał problemy finansowe niemieckiego banku.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

O wyniku polskiego banku poinformował na Twitterze dyrektor biura doradztwa inwestycyjnego Credit Agricole Tomasz Wyłuda.

„Największy polski bank PKO BP, prześcignął właśnie niemieckiego giganta Deutsche Bank pod względem wartości giełdowej. Dziś PKO BP rośnie o około 5 proc. a Deutsche nie radzi sobie w nowym otoczeniu regulacyjnym” – napisał Wyłudy.

Zobacz także

Dlaczego PKO BP prześcignął Deutsche Bank?

W rozmowie z PAP powiedział, że inwestorzy wyceniają PKO BP jako bardziej wartościowy.

PKO BP ma większy potencjał wzrostu, czyli przyniesienia zysku inwestorom.

Tomasz Wyłuda

Wyłuda dodał, że PKO BP urósł w czwartek na giełdzie o 5 proc. w ujęciu rocznym. „Natomiast Deutsche Bank spadł dzisiaj o 5 proc. na giełdzie, więc PKO BP przeskoczył Deutsche Bank pod względem kapitalizacji rynkowej” – wyjaśnił.

Przedstawiciel Credit Agricole zauważył, że podczas czwartkowej sesji oba banki były warte na giełdzie po około 52 mld zł, ale w pewnym momencie wartość PKO BP była wyższa.

Zobacz także

Ekspert przypomniał, że jeszcze kilka lat temu Deutsche Bank był nawet 20-krotnie większym bankiem pod względem kapitalizacji niż największy polski bank.

Ostatnie lata były dla niemieckiego banku dosyć słabe, a dla PKO BP dosyć dobre

Tomasz Wyłuda

Zdaniem Wyłudy w najbliższych miesiącach „raczej nie zanosi się na poprawę”. „Deutsche Bank ma problemy i prawdopodobnie będzie musiał się połączyć z innym bankiem niemieckim. Być może z Commerzbankiem, wówczas wartość tej grupy znowu wzrośnie” – ocenił.

Jak podkreślił, jeszcze przez jakiś czas Polska będzie miała większy bank niż największy niemiecki.

Dla porównania – PKO BP przed dwoma laty zanotował ponad 3 mld zł netto, a Deutsche Bank w ubiegłym roku 24 mld euro z tendencją spadkową.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP