Zamknij

Banany zagrożone śmiertelnym grzybem

Olga Papiernik
30.01.2018 14:26
Banany zagrożone śmiertelnym grzybem
fot. Lotte Löhr on Unsplash

Choroba panamska jest bardzo trudna do opanowania. Na tę chwilę jedynym możliwym sposobem na uratowanie bananów jest izolacja owoców zaatakowanych grzybem od zdrowych. 

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - Biznes na Facebooku

Bananowa Apokalipsa

Śmiertelny grzyb zagraża najpopularniejszemu bananowi świata - Cavendish. Choroba panamska jest niezwykle trudna do opanowania i może dotknąć około 17% światowych zasobów bananów.

Niszczące skutki choroby opisują naukowcy z Uniwersytetu Stellenbosch w Południowej Afryce, którzy badają to zjawisko od pięciu lat.

W Mozambiku ogromne plantacje bananów zostały już zakażone. 

Plantacje te są jedynym miejscem skąd około pół miliona ludzi czerpie dochód.  Dodatkowo ludność żyjąca w takich krajach jak Mozambik,  35% swojej dziennej dawki składników odżywczych czerpie właśnie z bananów. To tylko wierzchołek góry lodowej, jeśli chodzi o uprawę bananów w Afryce.

Choroba pierwszy raz pojawiła się na Tajwanie w latach 80 XX wieku. W tamtym czasie  70% upraw bananów zostało doszczętnie zniszczonych. Pytanie brzmi: W jaki sposób choroba ta przywędrowała z Tajwanu do Afryki?
Eksperci uważają, że najprawdopodobniej - zupełnie przypadkowo - ludzie przywieźli szczepy grzyba ze sobą na ubraniach, materiałach czy butach.

Najbardziej martwi fakt, że pomimo ogromnej ilości rodzajów bananów - są ich tysiące - dzisiaj rynek eksportowy bananów, wart 12 bilionów dolarów, jest zdominowany, tylko przez jeden typ - Cavendish. To tą odmianę znajdziemy na większości światowych rynków. 

Uwaga skupia się teraz na tym, jak zabić grzyba, który za kilkadziesiąt lat, może pozbawić świat bananów jakie znamy.

Business Daily/OP