Zamknij

Banan przyklejony do ściany dziełem sztuki. Jest wart ponad 460 tys. zł

05.12.2019 22:41
Banan przyklejony do ściany autorstwa Maurizio Cattalana jest wart ponad 460 tys. zł
fot. Claire Blechman/Twitter

Ile może być warty banan, przyklejony do ściany taśmą? Okazuje się, że bardzo dużo. Na co najmniej 120 tys. dolarów (w przeliczeniu ponad 460 tys. zł) wyceniono taką właśnie instalację podczas targów dzieł sztuki w Miami.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin

Jak podało CNN, dzieło o nazwie "Komik" przedstawiające banana kupionego w Miami i przyklejonego do ściany szarą taśmą powstało w trzech egzemplarzach. Jego autorem jest Maurizio Cattelan - włoski rzeźbiarz i twórca instalacji artystycznych.

Jego prace wzbudzały w przeszłości kontrowersje. W Polsce jest znany przede wszystkim z instalacji "Dziewiąta godzina", przedstawiająca papieża Jana Pawła II przygniecionego przez meteoryt. Rzeźba została zniszczona przez prawicowego polityka Witolda Tomczaka w 2000 roku podczas wystawy w warszawskiej Galerii Zachęta.

Zobacz także

Najnowsza praca Cattelana trafiła na sprzedaż podczas targów sztuki Art Basel Miami Beach. Cena wywoławcza - 120 tys. dolarów (w przeliczeniu ponad 460 tys. złotych). 

Według serwisu badającego rynek sztuki Artnet, sprzedano do tej pory dwie z trzech bananowych instalacji. Ostatnia dostępna była już oferowana za 150 tys. dolarów. 

Przed wystawieniem na sprzedaż instalacja była zaprezentowana w Perrotin - paryskiej galerii współczesnej. Jej założyciel Emmanuel Perrotin w rozmowie z CNN wyjaśniał, że dzieło Cattelana jest "symbolem globalnego handlu", jak i klasycznym wyrazem humoru. 

Zobacz także

Włoski artysta na pomysł instalacji z bananem pierwszy raz miał wpaść rok temu. Jak napisano w opisie dzieła, w swoich podróżach Cattalan miał zawsze ze sobą banana, którego zawieszał w hotelowym pokoju. Wykonał kilka wersji owocu - z żywicy czy z brązu. W końcu jednak powrócił do oryginału i wykorzystał prawdziwy żółty owoc.

CNN podkreśliło, że nie przekazano żadnych instrukcji do nabywców dzieła jak się z nim obchodzić oraz je konserwować. 

Zobacz także

RadioZET.pl/CNN