Zamknij

Kolejne kroki w sprawie Baltic Pipe. Jest kontrakt na 280 mln euro

04.05.2020 09:12
Baltic Pipe. Włoski Saipem zajmie się realizacją. Umowa na 280 mln euro
fot. Shutterstock/ Maksimilian (ilustarcyjne)

Włoski koncern Saipem zajmie się realizacją prac związanych z ułożeniem gazociągu na dnie Morza Bałtyckiego. Są nowe fakty w sprawie Baltic Pipe.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Rząd podejmuje kolejne kroki ws. Baltic Pipe. Chodzi o inwestycję, która ma zapewnić Polsce niezależność w dostawie gazu poprzez utworzenie nowego korytarza dostaw surowca na rynku europejskim.

Jak czytamy na stronie projektu Baltic Pipe, inwestycja umożliwi transport gazu z Norwegii na rynki duńskie i polskie, a także do klientów w sąsiednich krajach.

Kiedy gaz popłynie przez Baltic Pipe?

Prezydent Andrzej Duda podczas konferencji ogłosił kolejny etap budowy gazociągu.

To jest rzeczywiście bardzo dobra wiadomość dla Polski i to nie tylko na najbliższy czas, ale wierzę głęboko w to, że na dziesięciolecia - faktycznie rozpoczyna się budowa Baltic Pipe, czyli tego słynnego gazociągu, który biegnie najpierw z szelfu norweskiego do Danii, a następnie właśnie poprzez Danię i z Danii do Polski, na nasze wybrzeże, do Trzęsacza 

- powiedział prezydent

Jak dodał, inwestycja rusza „w najbliższych dniach”. Prezydent poinformował też o wyborze wykonawcy tej inwestycji.

Włoski koncern Saipem poinformował w poniedziałek, że został wybrany przez operatora przesyłowego gazu Gaz-System na wykonawcę podmorskiej części gazociągu Baltic Pipe, między Polską, a Danią.

To kontakt na niemałą kwotę – 280 mln euro. Włoska spółka deklaruje, że prace zaczną się niezwłocznie. Chodzi nie tylko transport rur i ułożenie ich na dnie Bałtyku, ale także mikrotunelowanie i roboty budowlane na brzegach polskim i duńskim.

Zobacz także

– Baltic Pipe, kluczowa dla bezpieczeństwa energetycznego Polski i ważna dla Unii Europejskiej inwestycja, jest realizowana dokładnie zgodnie z przyjętym harmonogramem. Gaz z Szelfu Norweskiego popłynie nową trasą do Polski 1 października 2022 roku – powiedział Piotr Naimski, Sekretarz Stanu w KPRM, Pełnomocnik Rządu ds. Strategicznej Infrastruktury Energetycznej.

RadioZET.pl/PAP/mat.pras