Zamknij

Polacy nie są zadowoleni z pracy na etacie. Co czwarty chce założyć własną firmę

Olga Papiernik
11.09.2018 14:18
biznes plan
fot. rawpixel on Unsplash

Co czwarty Polak zatrudniony na etacie deklaruje, że w ciągu dwóch lat założy własną firmę  –  wynika z zaprezentowanego we wtorek badania "Indeks przedsiębiorczości Tax  Care".  Jak wskazano, w tym roku po raz pierwszy  liczba zarejestrowanych małych firm przekroczyła 3 mln.

- Ten wynik utrzymuje się od pięciu miesięcy - zaznaczył Marek Sikorski z firmy księgowej Tax Care, który przedstawił badanie.

W ciągu ostatnich 12 miesięcy, jak wyliczył, w Polsce zarejestrowało się ćwierć miliona nowych jednoosobowych firm, czyli ponad 900 dziennie. - Jeszcze rok temu było to 833, dwa lata temu - lekko ponad 800 - podkreślił.

Jak powiedział Sikorski, w tym roku zanotowano też najniższy wynik, jeśli chodzi o spadek wyrejestrowań działalności gospodarczych. - W czerwcu wyrejestrowało się zaledwie 12,6 tys. przedsiębiorstw - powiedział.

Według autorów badania przedsiębiorcy to najbardziej usatysfakcjonowana grupa pracujących. Jak zaznaczono, boom na przedsiębiorczość to m.in. efekt rozczarowania Polaków pracą na etatach.

- Zaledwie co czwarty zatrudniony w oparciu o umowę o pracę jest zadowolony ze swojej sytuacji zawodowej. Tymczasem sporą satysfakcję z pracy czerpie co drugi właściciel firmy. Być może po części właśnie dlatego działalność gospodarcza przyciąga etatowców - zaznaczył Sikorski. Dodał, że co czwarta osoba zatrudniona na etacie deklaruje, że w ciągu najbliższych 24 miesięcy otworzy własną firmę.

Według obecnego na prezentacji prezesa Tax Care Adama Głosa można przypuszczać, że w ciągu najbliższych dwóch lat pracodawcy w Polsce znajdą się w jeszcze trudniejszej sytuacji niż obecnie, jeśli rzeczywiście tak duża grupa osób zdecyduje się zrealizować swoje przedsiębiorcze plany.

- Już teraz liczba zarejestrowanych jednoosobowych firm w Polsce przekracza 3 miliony. I choć nie wszystkie z nich utrzymują się na rynku, to dane statystyczne świadczą o imponującej chęci do pracy na własny rachunek - mówił Głos. Zaznaczył, że praca na swoim przynosi dużą satysfakcję, a dzięki technologii – biznes prowadzi się łatwiej i szybciej niż kilkanaście lat temu.

Według autorów badania przedsiębiorczości sprzyja bycie mężczyzną i mieszkanie w dużym mieście. Co trzecia badana kobieta deklaruje, że w ciągu najbliższych dwóch lat rozpocznie własną działalność gospodarczą, a wśród mężczyzn - co drugi badany. Z zaprezentowanych danych wynika też, że osoby prowadzące działalność gospodarczą w dużych miastach są częściej niż osoby z małych miejscowości zadowolone z pracy, mają więcej pomysłów na rozwiązywanie problemów, częściej też wprowadzają swoje pomysły w życie i koncentrują się na budowaniu przynależności do zespołu - zaznaczono.

- Wyniki Indeksu przedsiębiorczości prognozują boom na zakładanie firm przez Polaków, ale pokazują też, że przedsiębiorcze osoby potrzebują lepszego przygotowania do "działania na swoim". Dużego znaczenia nabiera rozwinięcie rynku usług dla mikrofirm oraz przygotowanie pracodawców do lepszej współpracy z samozatrudnionymi, bo wygląda na to, że jeszcze częściej niż obecnie mogą mieć z nimi do czynienia - ocenił Sikorski.

Z badania wynika też, że właściciele firm są bardziej niż etatowcy pewni siebie, więcej tworzą i są lepiej zorientowani na cel. Przedsiębiorcy są też odporniejsi na długotrwały stres i częściej deklarują umiejętność podejmowania decyzji pod presją czasu. Z kolei pracujący na etatach potrafią lepiej zadbać o relacje.

Badanie „Indeks Przedsiębiorczości Tax Care” przeprowadzone metodą CAWI w maju 2018 r. na grupie 308 ankietowanych.

PAP/Magdalena Jarco/OP