Zamknij

Babcia Plus. Nowy Ład z dodatkowymi pieniędzmi dla seniorów?

21.04.2021 19:37
Marlena Maląg
fot. JACEK DOMINSKI/REPORTER/East News

Rząd zrezygnował już dawno z budowania w Polsce drugiej Japonii, jako wzór do naśladowania stawiając sobie za to Węgry. Marlena Maląg, ministra rodziny, jako kandydata do importu z ziemi węgierskiej do Polski wskazała jeden z zasiłków, który u naszych bratanków przysługuje seniorom. U nas ma się nazywać „Babcia Plus”.

Nowy Ład ma przebudować Polskę,  zabierając bogatym i dając biednym. Dla tych pierwszych rząd szykuje znaczną podwyżkę podatków, dla tych drugich zwolnienia, ulgi i świadczenia socjalne. Jak zauważyli eksperci,  wsparcie trafi przede wszystkim do grup społecznych głosujących na PiS, a zapłacą za to Polacy kojarzeni raczej z poglądami, które obecnie są w opozycji.

Coraz częściej pojawiają się przecieki o chęci podwyższenia 500 plus do 700 zł, do czego dojść ma bezpośrednio przed wyborami. Być może nawet tymi przyspieszonymi: minister finansów Tadeusz Kościński niespodziewanie zadeklarował, że pieniądze na podwyżkę może zapewnić już teraz. Prawo i Sprawiedliwość rozważa także czerpanie do Nowego Ładu pełnymi garściami z rozwiązań wprowadzanych na Węgrzech: Marlena Maląg wskazała na zasiłki dla babć i dziadków, które na emeryturze opiekują się wnukami.

Babcia Plus. Dodatkowe pieniądze dla seniorów w Nowym Ładzie?

Węgry nie są co prawda tygrysem gospodarczym, jednak skutecznie zlikwidowano w nich obiektywne media oraz odwrócono się od europejskich wartości – a obie te kwestie są solą w oku rządzących także w Polsce.

Nie tylko inspiracji w rozwiązaniu tych problemów szuka na Węgrzech rząd: jak się okazało, ministrowie bacznie przyglądają się także wdrożonym tam świadczeniom socjalnym. O jednym z nich z uznaniem wypowiedziała się publicznie Marlena Maląg, co może sugerować, że „Babcia Plus” stanie się częścią Nowego Ładu.

Ciekawymi rozwiązaniami, realizowanymi już na Węgrzech, jest m.in. wprowadzenie opieki dla dziadków, świadczenia, które pozwalają, że dziadkowie przejmują opiekę nad dziećmi w okresie od pierwszego do trzeciego roku życia, aby rodzice mogli dokonać wyboru, czy rzeczywiście mama wraca do pracy, czy korzysta z rozwiązania instytucjonalnego.

Marlena Maląg

Program „Babcia Plus” kierowany byłby do babć i dziadków, którzy zajmowaliby się opieką nad dziećmi, umożliwiając matkom szybki powrót do pracy. Rozwiązanie polega na przekazaniu prawa do zasiłku opiekuńczego, na Węgrzech wyliczanego na podstawie wysokości pensji rodzica – maksymalnie może on wynieść około 3000 zł miesięcznie.

Warunkiem przyznania takiego świadczenia jest zrezygnowanie na czas jego otrzymywania z pobierania emerytury lub renty. Dla wielu seniorów może to być jednak opłacalne, jako że w Polsce większość tych świadczeń oscyluje raczej wokół wartości znacznie niższych.

Nie wiadomo jeszcze, czy program „Babcia Plus” zostałby zaimportowany z Węgier bez zmian, czy też w Nowym Ładzie pojawiłby się zmodyfikowany, przystosowany do polskiej rzeczywistości.

RadioZET.pl/Fakt/Business Insider Polska