Zamknij

BNP Paribas ostrzega klientów przed fałszywymi SMS-ami

22.09.2019 12:28
BNP Paribas. Bank ostrzega klientów przed fałszywymi SMS-ami
fot. Brian A Jackson/Shutterstock (ilustracyjne)

Klienci BNP Paribas otrzymują wiadomości z linkami do potwierdzenia płatności. Bank ostrzega, że takich SMS-ów nie wysyła i pochodzą one od oszustów. Otwierając wysłany link można narazić się na stratę danych.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin

BNP Paribas poinformował swoich klientów o procederze wyłudzania danych. 

Polega on na wysyłaniu wiadomości SMS pochodzącymi od różnych nadawców, które zawierają link do dokonania płatności. Najczęściej przestępcy podszywają się pod Urząd Skarbowy, firmy kurierskie, banki lub windykatorów.

Zobacz także

W treści SMS może pojawić się prośba o dopłatę niewielkiej kwoty lub kliknięcie w link, co może narazić klientów na wyłudzenie loginu i hasła do bankowości lub haseł służących do autoryzacji transakcji.

Bank zamieścił również przykładowe SMS-y pochodzące od oszustów. Oto treść jednego z nich (pisownia oryginalna): "Szanowny kliencie, Twoja przesylka nr 12106603409 zostala wstrzymana z powodu niedoplaty 1.40 PLN. Prosimy uregulowac naleznosc".

Fałszywe SMS-y do klientów banków
fot. BNP Paribas
Fałszywe SMS-y do klientów banków
fot. BNP Paribas

Zobacz także

W jaki sposób nie stać się ofiarą oszustów?

Nie otwierać linków przesyłanych w wiadomościach SMS - w ten sposób można zostać przekierowany do strony wyłudzającej dane do logowania.

Wpisywać ręcznie adres logowania do bankowości. Użytkownik nie powinien podawać danych uwierzytelniających go, dopóki nie ma pewności co do tego, że odwołuje się do zaufanego serwisu banku.

Zawsze warto autoryzować hasłem SMS tylko te transakcje, które klient chciał wykonać. Trzeba zawsze uważnie czytać treść wiadomości. Warto również sprawdzić kwotę i numer konta odbiorcy.

Jak przypomniał portal TVN24BiS.pl, to kolejna próba wykorzystania SMS-ów do oszustw finansowych i wyłudzania danych.

Pod koniec sierpnia tego roku zespół bezpieczeństwa w polskim internecie CERT Polska ostrzegał przed fałszywymi SMS-ami o zalegających płatnościach internetowych.

Zobacz także

RadioZET.pl/TVN24BiS.pl