Zamknij

BNP Paribas i Raiffeisen połączą się w jeden bank. Co czeka klientów?

04.09.2019 14:25
BNP Paribas i Raiffeisen połączą się w jeden bank. Co zmieni się dla klientów?
fot. apichon_tee/Shutterstock (ilustracyjne)

Na początek listopada zaplanowano fuzję operacyjną banków BNP Paribas oraz Raiffeisen Bank Polska. Pomimo że do fuzji obydwu banków doszło w ubiegłym roku, to dopiero teraz zostaną połączone ich systemy.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin

Jak podał portal Bankier.pl, w ostatnim dniu października ubiegłego roku Bank BNP Paribas (wtedy jeszcze jako BGŻ BNP Paribas) przejął podstawową działalność Raiffeisen Bank Polska. 

Wówczas stroną umów o konta, karty i kredyty z dotychczasowymi klientami Raiffeisen Bank Polska został Bank BNP Paribas. Jednak nadal mogli oni korzystać z systemów internetowych Raiffeisen Bank Polska.

Zobacz także

Jakie zmiany dla klientów?

Wkrótce również i to się zmieni. Do fuzji operacyjnej, czyli faktycznego połączenia systemów obydwu banków, ma dojść w dniach 9-11 listopada.

Podczas tego weekendu bankowość internetowa Raiffeisena zostanie zastąpiony systemem GOonline, który funkcjonuje w ramach BNP Paribas.

Klienci nie muszą się martwić zmianą loginów, ale konieczne będzie podanie nowego hasła. Również zostanie wyłączona aplikacja na smartfony Mobilny Portfel – zamiast niej od listopada klienci będą korzystać z aplikacji BNP Paribas GOmobile. Na konta dotychczasowych klientów Raiffeisen Bank Polska zostanie przeniesiona historia transakcji z ostatnich 24 miesięcy.

Zmiany obejmą również nazwy kont osobistych. Portal wyjaśnił, że dotychczasowe nazwy — na przykład Wymarzone Konto Osobiste, Konto Osobiste Wygodne, Konto Osobiste Aktywne, Konto Oszczędzające, Konto Osobiste Komfortowe — zmieni się w Konto Otwarte na Ciebie.

Prowadzenie rachunku będzie bezpłatne. Jednak przy prowadzeniu karty pojawia się opłata warunkowa w wysokości trzech złotych. Aby jej uniknąć, wystarczy jedna transakcja kartą w miesiącu.

Zobacz także

Nowe lokaty i zmiany w bankomatach

Numery kont i kart płatniczych klientów obu banków nie ulegną zmianie.

Klienci, którzy posiadają rachunek w ramach istniejącego Konta Wymarzonego otwarty po 20 marca 2017 roku, mogą otrzymać bonus. Chodzi o karty z ubezpieczeniem z ceną obniżoną o połowę przez okres sześciu miesięcy.

Dotyczy to Karty Otwartej na Świat (ubezpieczenie „Rezygnacja z podróży”) i Karty Otwartej na eŚwiat (ubezpieczenie „Cyber Pomoc”).

Natomiast klientom istniejących jeszcze Wymarzonych Kont, otwartych przed 20 marca 2017, zostanie zaproponowana lokata 6M na 1,5 proc.

Posiadacze kont oszczędnościowych będą mogli natomiast skorzystać z oferty lokaty 6M na 1,8 proc. Ponadto od 9 listopada klienci Raiffeisen Banku z kartą Visa do Wymarzonego Konta nie będą już mogli korzystać z bankomatów Euronetu za darmo. W zamian bez opłat będą mogli pobierać pieniądze z urządzeń sieci Planet Cash.

Nie ulegną zmianie parametry kredytów i lokat.

Nie dotyczy to jednak Lokaty WIBORN, która od listopada zmieni się w Lokatę Standardową. Bankier.pl podał, że jej oprocentowanie będzie od tej pory stałe, zgodne z obowiązującą w banku tabelą oprocentowania.

Fuzja operacyjna będzie oznaczała dodatkowo wyłączenie platformy wymiany walut R-Dealer. W jej miejsce pojawi się platforma FX Planet, która będzie dostępna w dni robocze przez 24 godziny na dobę.

Zobacz także

RadioZET.pl/Bankier.pl