Zamknij

BIK ostrzega przed pułapką. Nie bierzcie teraz kredytów

18.08.2021 16:56
kobieta licząca wydatki domowe
fot. ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Niskie stopy procentowe zachęcają do zaciągania kredytów. BIK i SGH alarmują: to pułapka, której skutki mogą być porównywalne z dramatami przeżywanymi przez frankowiczów. I apelują, żeby zadłużać się bezpiecznie.

Inflacja w Polsce sięgnęła 5 procent rok do roku. Stopy procentowe od maja 2020 roku pozostają jednak na rekordowo niskim poziomie. Ma to swoje odzwierciedlenie na rynku bankowym: kredyty mieszkaniowe kuszą niskim oprocentowaniem i co za tym idzie, stosunkowo niską ceną.

Ta kredytowa sielanka jest jednak tylko pozorna, alarmuje Biuro Informacji Kredytowej wespół ze Szkołą Główną Handlową. Większość kredytów zaciągana jest bowiem na zmienną stopę procentową, zależną od wysokości WIBOR. Gdy tylko RPP podniesie stopy, wysokość rat do spłacenia może znacznie wzrosnąć. Z analiz wynika, że w ciągu kilku lat nawet o 50 procent. A stopy mogą wzrosnąć już we wrześniu 2021 roku.

BIK ostrzega biorących kredyty. Wysokość rat znacznie wzrośnie

Jak poinformował BIK, obniżenie stóp procentowych nie tylko bezpośrednio wpłynęło na obniżenie rat kredytów już zaciągniętych, lecz także spowodowało wzrost atrakcyjności kredytu hipotecznego, a tym samym przyczyniła się do wzrostu popytu na nowe kredyty.

Koszta kredytu wynikające z niskiego oprocentowania zostały bowiem ocenione jako atrakcyjne. Ze statystyk wynika, że liczba przyznanych kredytów wzrosła rok do roku o 13 procent. Wzrost wartościowy był nawet wyższy.

W I półroczu 2021 r. banki udzieliły 13 procent więcej kredytów mieszkaniowych w stosunku do roku 2019 i prawie 23 procent więcej w porównaniu z rokiem ubiegłym. Kwota tych kredytów jest o 33 procent wyższa w odniesieniu do I półrocza 2019 r. Z dużym prawdopodobieństwem można założyć, że w całym 2021 r. wartość akcji kredytowej w kredytach hipotecznych przekroczy rekordowe 80 mld zł.

komunikat BIK

BIK i SGH ostrzegają kredytobiorców, że wysokość płaconej raty w przypadku większość zaciąganych kredytów będzie wzrastać za każdym razem, gdy Rada Polityki Pieniężnej podwyższy stopy procentowe. Zwiększy to znacznie kwotę, jaką trzeba będzie oddać bankowi.

Dr Mariusz Cholewa, prezes zarządu BIK, przestrzegł przed wzrostem „rat kredytów zaciągniętych w środowisku najniższych historycznie stóp procentowych” zauważając, że „może to wpłynąć negatywnie na spłacalność kredytów, a tym samym na bezpieczeństwo ekonomiczne gospodarstw domowych”.

RadioZET.pl/BIK