Zamknij

Banki i SKOK-i udzieliły więcej kredytów konsumpcyjnych niż rok temu

Olga Papiernik
28.12.2018 10:27
pieniadze
fot. Piotr Kamionka/East News

 Banki i SKOK-i udzieliły łącznie 659,7 tys kredytów konsumpcyjnych na łączną kwotę 7,145 mld zł w listopadzie 2018 r., podało Biuro Informacji Kredytowej (BIK). Stanowi to wzrost o 1,8% w ujęciu liczbowym oraz wzrost o 6,1% w ujęciu wartościowym, w porównaniu do listopada 2017 r. W ujęciu wartościowym banki i SKOK-i udzieliły w pierwszych 11 miesiącach 2018 r. 6 756,2 tys. kredytów konsumpcyjnych (wzrost o 4,1%) na kwotę 77,573 mld zł, tj. o 7,4% wyższą niż w tym samym okresie 2017 r.

"W pierwszych jedenastu miesiącach 2018 r., podobnie jak w poprzednich miesiącach, dodatnie dynamiki liczby udzielonych kredytów konsumpcyjnych dotyczyły kredytów we wszystkich przedziałach kwotowych. Najniższą dynamikę miały kredyty w przedziale 1 do 2 tys. zł, (+1,0%). Drugą pod względem wartości dodatnią dynamikę (+6,9%) odnotowały kredyty niskokwotowe (w przedziale do 1 tys. zł), a najwyższa dodatnia dynamika wzrostu dotyczyła kredytów wysokokwotowych powyżej 20 tys. zł (+10,2%). Nadal więc za wzrosty liczby udzielanych kredytów konsumpcyjnych odpowiadają głównie kredyty nisko i wysokokwotowe. Można więc przyjąć, że zainteresowaniem cieszą się kredyty, które pokrywają braki w budżecie domowym (niskokwotowe) oraz kredyty finansujące konkretne potrzeby konsumpcyjne (kredyty wysokokwotowe), np. zakup dóbr konsumpcyjnych takich jak sprzęt AGD/RTV czy samochody" - powiedział główny analityk BIK Waldemar Rogowski, cytowany w komunikacie.

Również w ujęciu wartościowym we wszystkich sześciu przedziałach kwotowych w okresie styczeń - listopad 2018 r. w porównaniu do okresu styczeń - listopad 2017 r. odnotowano wzrosty - najwyższy wśród kredytów > 20 tys. zł (+9,8%) oraz na kwoty z przedziału do 1 tys. zł - (+6,9%). Najniższą dynamiką na poziomie (+1,3%) charakteryzowały się w listopadzie kredyty w przedziale 1 - 2 tys. zł, podano.

"W dalszym ciągu dynamicznie rosnącej sprzedaży kredytów konsumpcyjnych nie towarzyszy wzrost ryzyka kredytowego, a wręcz przeciwnie w okresie ostatnich 12 miesięcy (listopada 2018 do listopada 2017 poziom ryzyka portfela spadł czyli polepszył się o (-0,33). Jakość portfela kredytowego od kilku lat utrzymuje się na bezpiecznym, stosunkowo niskim poziomie szkodowości, co potwierdzają miesięczne odczyty Indeksu Jakości portfela kredytów konsumpcyjnych. Jego bieżący (listopadowy) odczyt to 5,37%. Niemniej należy uważnie obserwować i analizować ewentualne zjawiska, które mogą pojawić się w przyszłości i negatywnie odbić się na szkodowości kredytów konsumpcyjnych, w tym pogorszenie sytuacji gospodarczej" - dodał Rogowski.

ISBnews/OP