Zamknij

Druga najstarsza linia lotnicza na świecie bliska upadłości

11.05.2020 13:56
Avianca, 101-letnia linia lotnicza, bliska upadłości
fot. Thiago B Trevisan/Shutterstock (ilustracyjne)

Avianca, kolumbijska linia lotnicza ze 101-letnią tradycją, złożyła wniosek o ochronę przed upadłością w sądzie w Nowym Jorku. Powodem kryzys podczas pandemii koronawirusa.

Pandemia koronawirusa przyniosła prawdopodobnie największy kryzys w historii lotnictwa. Ruch pasażerski na wszystkich kontynentach zmalał niemal do zera z powodu obostrzeń wprowadzonych przez poszczególne państwa. Powrót do liczby połączeń sprzed koronawirusa jest trudno do przewidzenia.

Linie lotnicze szukają oszczędności - ograniczają załogę czy zwracają się o publiczną pomoc. Niestety nie wszyscy przewoźnicy przetrwają trudny czas dla branży transportowej. 

101-letnia linia lotnicza bliska bankructwa

Jak podała agencja AFP, w niedzielę w sądzie w Nowym Jorku kolumbijska linia lotnica Avianca złożyła wniosek o ochronę przed bankructwem. Jeden z największych południowoamerykańskich przewoźników chce w ten sposób dać sobie czas na reorganizację i rozłożenia zadłużenia.

Zobacz także

Avianica, która powstałą w 1919 roku (to druga najstarsza linia lotnicza na świecie), oświadczyła, że została mocno dotknięta ograniczeniami z powodu wirusa SARS-CoV-2 i choroby COVID-19. Pomimo wstrzymania większości połączeń, spółka ma nadal koszty własne, a ich pokrycie z tygodnia na tydzień staje się coraz trudniejsze.

Linia tymczasowo zawiesiła wszystkie operacje pasażerskie pod koniec marca. Stało się po decyzji prezydenta Kolumbii Ivána Duque Márqueza o zamknięciu przestrzeni powietrznej w kraju. W rezultacie uziemiono 142 samoloty linii, a przychody spadły o 80 proc. Dodatkowo 12 tys. z 20 tys. pracowników linii jest na bezpłatnym urlopie.

Avianca Holdings, która ubiegłym roku przewoziła 30,5 mln pasażerów, składa się obecnie z kolumbijskich linii lotniczych Avianca i Tampa Cargo, ekwadorskich linii lotniczych Aerogal oraz spółek Taca International Airline Group, które mają biura w Ameryce Środkowej i Peru.

Zobacz także

Według Międzynarodowego Zrzeszenia Przewoźników Powietrznych (IATA), linie lotnicze Ameryki Łacińskiej stracą w tym roku 15 miliardów dolarów przychodów. To najgorszy kryzysem w historii branży.

RadioZET.pl/AFP