Zamknij

Koniec ze szlabanami na autostradach

30.03.2021 20:18
Koniec ze szlabanami na autostradach
fot. Yurii Klymko/Shutterstock

Szlabany na państwowych autostradach A2 i A4 zostaną zlikwidowane jeszcze w 2021 roku. Swobodny przejazd będzie możliwy na wybranych odcinkach.

Rząd przyjął projekt ustawy, która zlikwiduje szlabany na państwowych autostradach. Obiekty znikną z odcinków Konin – Stryków (autostrada A2) oraz Wrocław – Sośnica (autostrada A4). Od 1 grudnia 2021 roku będzie możliwy swobodny przejazd bez zatrzymywania się przed szlabanem.

Już w 2020 roku kierowcy apelowali do rządu o zawieszenie poboru opłat na drogach.

Autostrady bez szlabanów na państwowych odcinkach

Przygotowany w Ministerstwie Finansów projekt ustawy ma zwiększyć płynność ruchu i komfort kierowców.

Dzięki nowej metodzie poboru opłaty w systemie swobodnego ruchu, czyli przejazdu bez zatrzymywania się, zwiększymy przepustowość państwowych autostrad. Nowoczesny i efektywny pobór opłaty umożliwi likwidację bramek i szlabanów, a tym samym ograniczy zatory i poprawi komfort przejazdu

Tadeusz Kościński, minister finansów, funduszy i polityki regionalnej

Z kolei Magdalena Rzeczkowska, szefowa Krajowej Administracji Skarbowej podkreśla, że: "Przygotowane rozwiązanie pozwoli kierowcom na płynne poruszanie się. Nowy sposób poboru opłaty za przejazd będzie działać w ramach Systemu Poboru Opłaty Elektronicznej KAS – e-TOLL, który już niebawem zastąpi system viaTOLL. Wykorzystując możliwości systemu e-TOLL, zmniejszymy koszty poboru opłaty za przejazd. Nie trzeba będzie już przeznaczać środków na utrzymanie i modernizację infrastruktury towarzyszącej Manualnemu Systemowi Poboru Opłat, czyli bramek autostradowych i ich wyposażenia".

Autostrada A2 i A4. Płynność ruchu

Co zmienią nowe przepisy? Obecny system poboru opłaty za przejazd autostradą wymusza zatrzymanie samochodu w Miejscu Poboru Opłat (MPO), pobranie biletu lub wniesienie opłaty i oczekiwanie na podniesienie szlabanu, aby wjechać lub zjechać z autostrady. Zgodnie z nowym projektem ustawy zostanie wprowadzony system e-TOLL, dzięki któremu użytkownik będzie miał dostęp do wszystkich danych, dokumentów i usług po zalogowaniu do konta klienta w dedykowanym dla niego serwisie, który zostanie uruchomiony w maju 2021 r. Przewoźnicy nie będą musieli zawierać umowy, a przy rejestracji będą podawać mniej danych.

Kierowcy mniejszych pojazdów (do 3,5 tony) będą mogli opłacić przejazd autostradą online lub drukując bilet np. na stacji paliw czy w kiosku. Wystarczy podać numer rejestracyjny pojazdu.

Kierowcy, którzy skorzystają z elektronicznej możliwości wniesienia opłaty elektronicznej, będą mogli używać dedykowanego pasa wjazdowego i wyjazdowego na państwowych autostradach. Kamery OCR będą elementem kontroli opłacania przejazdów. Osoby, które przejadą przez autostradę bez wniesienia opłaty będą miały 3 dni na uregulowanie zaległości. Po tym czasie zostanie naliczona opłata dodatkowa.

RadioZET.pl/PAP