Zamknij

Adamczyk: do 2025 roku zbudujemy całą sieć autostrad w Polsce

27.08.2019 09:50
Autostrady w Polsce. Andrzej Adamczyk: do 2025 roku zbudujemy całą sieć w Polsce
fot. Beata Zawrzel/REPORTER/East News

– W 2025 roku sieć autostradowa w Polsce zostanie ukończona – zapowiedział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk w rozmowie z „Rzeczpospolitą”. Dodał, że w budowie jest obecnie 120 kilometrów autostrad.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin

Adamczyk był pytany o opóźnienia związane z realizacją inwestycji drogowych. Powiedział, że obecnie w inwestycje zaangażowane są „setki miliardów złotych”, a tak wielkiemu procesowi inwestycyjnemu „zawsze towarzyszy niepokój”.

Przyznał, że toczą się rozmowy o waloryzacji umów z wykonawcami części prac, co ma związek z rosnącymi kosztami prac.

Zobacz także

– W przypadku dróg realizujemy około 160 dużych projektów – powiedział.

Przypadki zejścia z budowy lub zerwania kontraktu dotyczą zaledwie dziewięciu zadań, czyli niecałych sześciu procent.

Andrzej Adamczyk, minister infrastruktury

Dodał, że część firm, np. włoskie, padła w wyniku perturbacji na rynkach zewnętrznych – w Ameryce Południowej czy Turcji.

Kiedy zostanie zbudowana cała sieć szybkich dróg?

Pytany o przejęty od Kapscha system poboru opłat powiedział, że proces ten odbył się sprawnie – „w sposób niezauważalny dla kierowców”. Odniósł się też do raportu NIK, która zajmowała się tą sprawą.

Zobacz także

NIK w swoim raporcie wysuwa też tezę, że po przejęciu przez GITD ponoszone są wyższe koszty utrzymania systemu, a tymczasem zalicza w poczet bieżących wydatków środki przeznaczone na przygotowanie nowego systemu poboru opłat.

Andrzej Adamczyk, minister infrastruktury

– Takie podejście wydaje się nie do końca uprawnione. Na budowę nowego systemu mamy czas do 2021 roku – powiedział w wywiadzie minister.

Adamczyk podkreślił, że w Polsce jest już ukończone 1670 km autostrad, co stanowi 87 proc. docelowej sieci.

– W budowie mamy 120 km autostrad, w przetargu 22 km A18, jeszcze w tym roku ogłosimy przetarg na prawie 38-km odcinek A2 Mińsk Mazowiecki-Siedlce. W 2020 roku planujemy przetargi na kolejne 112 km tej trasy – zapowiedział.

Z kolei sieć dróg ekspresowych według ministra Adamczyka wynosi obecnie 2200 km, czyli 40 proc. sieci. 

Zobacz także

W 2025 roku będziemy korzystać z 4100 km dróg ekspresowych. Podjęliśmy też decyzję o przygotowaniu pełnej dokumentacji dla całej sieci – również dla tych dróg, które do tej pory nie były przygotowywane, jak S10 i S11. W ciągu ostatnich trzech i pół roku podpisaliśmy umowy na prace przygotowawcze dla ponad 2 tysiąca kilometrów dróg ekspresowych i autostrad.

Adamczyk był też pytany o budowę Rail Baltica. Zapowiedział, że do 2025 roku linia ta zostanie ukończona.

– Pierwotnie tylko 30 procent szlaku Rail Baltica miało być dostosowane do prędkości 160 kilometrów na godzinę, reszta do zaledwie 100 kilometrów na godzinę. Litwini, Łotysze, Komisja Europejska apelowali do nas, abyśmy zmienili te standardy projektowe. Zrobiliśmy to – powiedział.

Dodał, że jest „przekonany, że stan całej sieci kolejowej będzie u nas taki, jak w Niemczech”. 

Zobacz także

RadioZET.pl/Rzeczpospolita