Zamknij

Autostrady A2 i A4 bez szlabanów na odcinkach od 2021 roku

25.09.2020 11:37
Autostrady A2 i A4 bez szlabanów na wybranych odcinkach
fot. monticello/Shutterstock (ilustracyjne)

Autostrady A2 Konin-Stryków i A4 Wrocław-Sośnica będą dostępne bez szlabanów od ostatniego kwartału 2021 r. - podał resort finansów. Na państwowych odcinkach dróg płatnych ma działać jeden system poboru opłat e-Toll.

KAS, czyli Krajowa Administracja Skarbowa, od 1 lipca tego roku odpowiada za pobór opłaty za przejazd autostradą na dwóch odcinkach autostrad Konin-Stryków oraz Wrocław-Sośnica.

Opłata za przejazd jest pobierana tam w sposób manualny z wykorzystaniem bramek lub elektronicznie przy użyciu urządzeń OBU (viaBOX lub viaAUTO) w technologii radiowej).

Autostrady bez szlabanów na państwowych odcinkach

Minister finansów Tadeusz Kościński poinformował w piątek na konferencji prasowej, że resort wraz z KAS przygotuje nowoczesne rozwiązanie, które nie będzie nikogo wykluczać. Dodał, że za przejazd autostradami będzie można rozliczyć się za pomocą aplikacji bądź kupując bilet autostradowy.

Zobacz także

Szefowa KAS Magdalena Rzeczkowska poinformowała, że system ma zacząć być wdrażany w pierwszym kwartale 2021 roku. 1 lipca przyszłego roku przestanie funkcjonować stary system poboru opłat.

Ministerstwo wyjaśniło, że ze względu na wiążące umowy z podwykonawcami na obsługę bramek, najwcześniejszy możliwy termin zaprzestania poboru opłaty za przejazd autostradą w sposób manualny to czwarty kwartał 2021 roku.

RadioZET.pl/PAP