Zamknij

Kolejne podwyżki na autostradzie A2

Rafał Mandes
02.01.2018 22:08
Kolejne podwyżki na autostradzie A2
fot. Markus Spiske/Unsplash

Autostrada Wielkopolska, operator autostrady A2, od 2 stycznia 2018r. podnosi opłaty za przejazd między Nowym Tomyślem a Koninem.

Stawka za każdy z trzech ok. 50–kilometrowych odcinków będzie wynosić 20 zł dla aut osobowych i motocykli. Cena wzrośnie o łącznie 3 zł za całą odległość, czyli o 2 gr za kilometr.  Konieczność podwyżek spółka uzasadnia m.in. kosztami utrzymania, spłatą kredytów oraz inwestycjami. W 2018 r. planuje rozpoczęcie rozbudowy obwodnicy w Poznaniu.

Do zapowiedzianych przez spółkę Autostrada Wielkopolska podwyżek odniósł się na Twitterze Cezary Kaźmierczak‏, prezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców. Ocenił on wysokość pobieranych opłat na autostradach w Polsce, bo nie tylko na A2, jako "wulgarne dojenie Polaków" i zasugerował wypowiedzenie umów za zarządcami autostrad, wypłacenie im odszkodowań i wprowadzenie winiet.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - Biznes na Facebooku

Na Twitterze Kazimierczak nie zostawił suchej nitki na umowach koncesyjnych:

„Umowy na A2 (Kulczyk) i A4 (Stalexport) należy wypowiedzieć, zapłacić odszkodowania i wprowadzić winiety na autostrady jak w większości krajów Europy. Trzeba skończyć z ordynarnym i wulgarnym dojeniem Polaków, jak w jakimś Bantustanie”.

Wysokość opłat za autostradę jest skandaliczna i niespotykana w Europie, rząd powinien bezwzględnie coś zrobić z wysokością opłat na A2 i A4 – powiedział Cezary Kaźmierczak, prezes Związku Przedsiębiorców i pracodawców.

– Rząd Leszka Millera, który tą skandaliczną umowę podpisał, następnie ją utajnił. Dlatego, nawet nie wiemy, co się w niej znajduje. Wiewiórki szepczą, że rząd gwarantował tam Kulczykowi ruch na tej autostradzie, a jeżeli ten ruch nie będzie taki jaki jest oczekiwany przez spółkę, to polski podatnik ma do tego dopłacić. Jeżeli jest to prawdą – tego nie wiem, bo umowa jest tajna – to nic dziwnego, że oni podnoszą opłaty. Po co mają im drogi niszczyć. Polski podatnik w razie czego dopłaci. Uważam, że sprawa jest naprawdę skandaliczna. Obecny rząd powinien przejrzeć tę umowę i zastanowić się nad możliwością jej wypowiedzenia, ewentualnego zapłacenia odszkodowań i wprowadzenia tego, co w wielu krajach europejskich się znakomicie sprawdza, czyli winiet – podkreślił Cezary Kaźmierczak.

polsat

Źródło: PolsatNews

Odcinek autostrady A2, którym zarządza Autostrada Wielkopolska należy do jednych z najdroższych w Europie.

polsatnews/twitter/ZPiP/MN24/RM