Zamknij

InPost szuka miejsca na paczkomaty. Parafie na celowniku

04.05.2021 12:45
paczkomaty przy kościołach
fot. Marek BAZAK/East News

Automaty paczkowe zyskują na popularności. InPost uruchomił już ponad 12 tys. paczkomatów w całej Polsce, Poczta Polska myśli zaś o kilku tysiącach własnych maszyn do odbierania paczek. Obie spółki zadają sobie pytanie, gdzie ulokować automaty.

Paczkomaty InPostu zainspirowały inne firmy kurierskie do stworzenia własnych automatów paczkowych. Poczta Polska w tym roku chce uruchomić 2 tysiące takich punktów.

Zarówno InPost, jak i Poczta Polska szukają miejsc na automaty, dzięki którym klienci mogliby odbierać paczki. „Rzeczpospolita” pisze, że na celowniku firm kurierskich są… parafie.

Automaty paczkowe przy parafiach? Firmy kurierskie chcą współpracować z duchownymi

Jak czytamy w dzienniku, wiele polskich parafii miało otrzymać oferty wynajmu gruntu pod automaty paczkowe. Taką propozycję miała dostać Kuria Diecezjalna Płocka. InPost miał przekonywać duchownych, że dzięki takiej współpracy proboszczowie „mogą przyczynić się do technologicznego rozwoju miejscowości".

Spółka miała zaproponować parafii około 500 zł stałego czynszu i ekwiwalent za prąd. Korzyści z takiego układu wydają się jasne: InPost rozszerzyłby sieć paczkomatów, mieszkańcy łatwy dostęp do paczek, zaś parafia – stabilny dochód.

InPost chce także zaoferować duchownym dodatkowe benefity wynikające z ulokowania paczkomatów przy parafiach. Oferta „Podaj Dalej”, za symboliczny grosz, ma umożliwiać nieograniczone korzystanie z pobliskiego automatu przez proboszcza.  „W ramach rozszerzenia współpracy przygotujemy preferencyjną propozycję dostarczania i nadawania innych przesyłek oraz dokumentów w ramach działań Kościoła katolickiego w Polsce" – pisze InPost w komentarzu dla „Rzeczpospolitej”.

Miejsca na automaty paczkowe szuka też państwowa spółka. Poczta Polska myśli o wykorzystaniu gruntów przy urzędach państwowych i samorządowych, spółdzielniach mieszkaniowych czy części działek należących do Kościoła – czytamy w dzienniku. Cytowana w gazecie rzeczniczka państwowej spółki Justyna Siwek zaznacza, że Poczta Polska przy wyborze lokalizacji dla automatów paczkowych kieruje się atrakcyjnością danego miejsca dla klientów. Dodała, że obecnie narodowy operator nie posiada automatów na terenie parafii.

Lokalizacje na terenach parafii podlegają takim samym kryteriom oceny, jak inne typy lokalizacji, np. przy marketach, galeriach handlowych czy placówkach pocztowych, a jednym z nich jest możliwość nieograniczonego dostępu do automatu 24 godziny na dobę przez siedem dni w tygodniu, w tym dogodna możliwość podjazdu kuriera i klientów – tłumaczy rzeczniczka w rozmowie z dziennikiem.

RadioZET.pl/”Rzeczpospolita”