Zamknij

Autogaz zdrożał średnio o 10 groszy w listopadzie

10.12.2019 10:29
Autogaz. Listopadzie ceny średnio poszły w górę o 10 groszy
fot. Tomas K/Shutterstock (ilustracyjne)

O 10 procent poszła w górę cena autogazu w drugiej połowie listopada. Zdaniem Jakuba Boguckiego z portalu E-petrol.pl nie można wykluczyć dalszej zwyżki, jednak dopóki gaz nie przekroczy połowy ceny benzyny Pb95, a na to się nie zanosi, pozostaje dla niej atrakcyjną alternatywą.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin

– Paliwo to jeszcze nie tak dawno kosztowało 1,99 złotych i trochę jak zaczarowane stało w miejscu, a kolejne dni zapewne przyniosą dalszy ciąg zmian zwyżkowych. Na niektórych stacjach można się podziewać poziomu 2,40 złotych za litr – komentował Jakub Bogucki, analityk rynku paliw, z portalu E-petrol.pl.

W ubiegłym tygodniu średnia cena autogazu na polskich stacjach benzynowych sięgała 2,29 zł, czyli podskoczyła o kolejne 10 groszy.

Zobacz także

Dlaczego autogaz zdrożał?

Według analityka portalu E-petrol.pl do końca roku może on zaliczyć kolejny wzrost wartości tej samej wysokości. Spowodowane to jest sytuacją międzynarodową, przede wszystkim u naszych wschodnich kontrahentów, bo to z tego kierunku w największym stopniu importowany jest gaz.

Część dostaw rosyjskich może być na przykład przekierowywana do innych krajów i to, co teoretycznie było dla polskich klientów zakontraktowane, może przyjeżdżać z opóźnieniem, a to z kolei wpływa na kształtowanie się cen na naszym rynku. Te zmiany dodatkowo są tak dynamiczne w ostatnim czasie, ponieważ kiedy one już się zaczęły pojawiać na rynku hurtowym czy na rynku dostaw do stacji, nie były jeszcze przenoszone przez stacje, które konsekwentnie chciały utrzymywać możliwie najniższą cenę dla odbiorców.

Jakub Bogucki

Po posiedzeniu państw zrzeszonych w Organizacji Krajów Eksportujących Ropę Naftową (OPEC) i uczestniczących w porozumieniu ograniczającym wydobycie ropy państw niezrzeszonych w kartelu, zwłaszcza Rosji, cena pozostałych paliw także może wzrosnąć.

Zobacz także

Kraje kartelu OPEC podjęły decyzję o dalszym ograniczeniu wydobycia o kolejne 500 tys. baryłek dziennie, czyli mocniej, niż wcześniej zapowiadał minister ropy Iraku. Łącznie limit znalazł się na poziomie 1,7 mln baryłek poniżej punktu wyjściowego.

„To nie jest kwestia jednej podwyżki”

Cena ropy wzrosła po tej decyzji do poziomu niewidzianego od połowy września. Tymczasem już przed tym spotkaniem benzyna Pb95 podrożała o 4 grosze do 4,96 zł. To oznacza, że mimo podwyżek gaz jest wciąż najtańszym paliwem do samochodów.

Jeśli cena autogazu stanowi mniej więcej połowę ceny benzyny, wtedy transport z użyciem tego paliwa jest opłacalny. Cały czas ten parytet jest spełniony i był wypełniany w ostatnich miesiącach z naddatkiem.

Jakub Bogucki

Zdaniem eksperta portalu e-petrol.pl nawet autogaz kosztujący około 2–2,50 zł byłby w stanie konkurować cenowo z benzyną.

Jeśli ktoś inwestuje w auto z instalacją autogazową, jest świadomy, że nie od razu się to zwraca, ale jednak korzyść długofalowa będzie się utrzymywać. Myślę, że to nie jest kwestia jednej podwyżki, ale nawet kilku podwyżek, które mogą jeszcze nadejść.

Jakub Bogucki

Zobacz także

RadioZET.pl/Newseria Biznes