Zamknij

300 autobusów elektrycznych wjedzie na polskie drogi

27.01.2020 09:27
Autobusy elektryczne w Polsce. ARP i Rafako planują inwestycje
fot. Shutterstock/Scharfsinn (ilustracyjne)

Wiceprezes Agencji Rozwoju Przemysłu Paweł Kolczyński zapowiada, że w najbliższych miesiącach ruszy produkcja elektrycznych autobusów, które wyjadą na polskie drogi.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin  

W ciągu pierwszych dwóch lat od założenia spółki z Rafako możemy wyprodukować 300 elektrycznych autobusów - powiedział PAP wiceprezes Agencji Rozwoju Przemysłu Paweł Kolczyński. Dodał, że pierwszy etap inwestycji agencji w produkcję e-autobusów może wynieść kilkadziesiąt milionów złotych.

Agencja rozpoczęła początkiem roku współpracę ze spółką Rafako. Firma chce zainwestować w produkcję autobusów elektrycznych. Do wspólnego przedsięwzięcia Rafako ma wnieść opracowany prototyp pojazdu, który ma już homologację na kraje UE, natomiast agencja ma sfinansować uruchomienie procesu produkcji.

Rozpatrywane są dwa warianty sfinalizowania współpracy: albo przejmiemy część Rafako, albo większościowe udziały w firmie Rafako E-Bus, którą spółka założyła rozpoczynając prace nad elektrycznym pojazdem 

- powiedział Kolczyński

Wiceprezes agencji dodał, że inwestycja pochłonie kilkadziesiąt milionów złotych. Wskazał, że rozważanych jest kilka lokalizacji nowego zakładu, np. w województwie podkarpackim, kujawsko-pomorskim, wielkopolskim, czyli w okręgach gdzie - jak zaznaczył - są "kadry dysponujące potrzebnymi umiejętnościami".

Zobacz także

- Popyt na bezemisyjne pojazdy jest duży i będzie rósł. Wynika to z zapotrzebowania zgłaszanego przez samorządy, dla których e-autobusy są niezbędne do zapewnienia sprawnej, ekologicznej lokalnej komunikacji. Ważne są również plany Unii Europejskiej, która odchodzi od silników napędzanych olejem napędowym  - powiedział.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP