Zamknij

Auto służbowe w celach prywatnych? Polski Ład zmienia przepisy

11.01.2022 11:14
Auto służbowe w celach prywatnych? Polski Ład zmienia przepisy
fot. JACEK DOMINSKI/REPORTER/EastNews

Polski Ład zmieni przepisy dotyczące użytkowania samochodów służbowych w celach prywatnych. Do tej pory rozliczenie następowało ryczałtowo na podstawie pojemności silnika. Od 2022 roku decydująca będzie moc pojazdu. Jakie to oznacza zmiany dla pracownika?

Samochód służbowy to dla wielu osób jedno z najbardziej atrakcyjnych narzędzi pracy. Szczególnie, że nowe auta drożeją, a w 2021 roku salony nie robiły wyprzedaży rocznika.

Wielu przedsiębiorców chcących uniknąć wysokich kosztów działalności bierze w leasing samochody służbowe. Tłumaczymy krok po kroku, jak bezpiecznie uzyskać limit na firmowe auto.

Polski Ład zmieni przepisy dotyczące użytkowania samochodów służbowych w celach prywatnych

Co zmieniło się w przepisach wraz z początkiem 2022 roku? Nowością jest sposób ustalania ryczałtu za prywatne korzystanie z samochodu służbowego. Polski Ład sprawił, że od teraz o wysokości kwoty decyduje moc pojazdu, a nie pojemność silnika.Zmiany wprowadza znowelizowany art. 12 ust. 2A ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Mowa o sytuacji, w której firma zgadza się, aby pracownik etatowy korzystał z samochodu służbowego do celów prywatnych. W takiej sytuacji pracodawca dolicza kwotę zryczałtowaną do przychodu ze stosunku pracy.

Wysokość ryczałtu w 2022 roku:

  • 250 zł miesięcznie - dla samochodów o mocy do 60 kW (kilowatów), czyli ok. 81,6 KM (koni mechanicznych) oraz pojazdów elektrycznych i napędzanych wodorem
  • 400 zł miesięcznie - dla samochodów o mocy powyżej mocy 60 kW (ok. 81,6 KM)

A ile płaciliśmy wcześniej za prywatne korzystanie z pojazdu służbowego? W poprzednim okresie rozliczeniowym trzeba była zapłacić 250 zł miesięcznie dla samochodów o pojemności silnika do 1600 cm3 albo 400 zł miesięcznie dla samochodów o pojemności silnika powyżej 1600 cm3.

ZOBACZ TAKŻE: Jakie zmiany czekają kierowców w 2022 roku?

Nowe przepisy zachęcają właścicieli firm do wymiany floty służbowej. Bardziej atrakcyjne finansowo ma być dla nich użytkowanie samochodów bardziej przyjaznych środowisku. W programie "Raport" w TVN Turbo doradca podatkowy Magda Szafarowska zauważyła, że od 1 stycznia 2022 r. auta napędzane elektrycznie lub wodorem są zaliczane do grupy pojazdów o mocy do 81,6 KM.

Do tej pory byliśmy przyzwyczajeni, że w przypadku samochodów służbowych, które są wykorzystywane do celów prywatnych za zgodą pracodawcy, to system działał tak, że każda z tych osób miała dopisywane do przychodów miesięcznie albo 250 złotych, albo 400 złotych w zależności od tego, czy samochód miał o 1,6 litra pojemności silnika czy też powyżej

Magda Szafarowska, doradca podatkowy

Magda Szafarowska dodała, że to, co się zmienia od stycznia, efektywnie przełoży się na to, że wszyscy, którzy do tej pory mieli przypisywany przychód 250 złotych, dostaną mniej wynagrodzenia netto. Dlaczego? Powodem jest kwota 250 złotych, która będzie dotyczyła tylko samochodów elektrycznych, wodorowych i o bardzo małej pojemności silnika.

RadioZET.pl/TVN Turbo