Zamknij

Australijczycy chcą od Polski 4,2 mld zł odszkodowania za kopalnie

09.06.2021 19:17
górnicy w kopalni rudy żelaza
fot. Albin Marciniak/East News

Polska złamała dwustronną umowę inwestycyjną – uważa australijska spółka poszukiwawczo-wydobywcza Prairie Mining Limited. Za blokowanie działania należących do przedsiębiorstwa kopalni w Polsce domaga się około 4,2 mld odszkodowania. 

Kopalnie w Polsce są nierentowne i podatnicy muszą do nich dopłacać. Może się okazać, że rachunek do spłacenia powiększy się o 4,2 mld zł odszkodowania za blokowanie przez rząd rozwoju i działania kopalń Jan Karski i Dębieńsko.

Obie należą do australijskiej spółki Prairie Mining Limited i miały być modernizowane i powiększane. Rząd zablokował jednak przyznanie koncesji wydobywczej, nie wydając w przewidzianym prawem terminie prawa do użytkowania górniczego terenu. Notowana na GPW spółka uznała to za złamanie dwustronnej umowy inwestycyjnej między Polską a Australią i w 2018 roku zaczęła dochodzić swoich praw w polskim sądzie.

Prairie Mining Limited domaga się 4,2 mld zł od Polski za blokowanie działania kopalni

Spółka nie poprzestała na działaniach prawnych w naszym kraju i zwróciła się także o międzynarodowy arbitraż. Australijczycy przekonują, że działanie polskiego rządu uniemożliwiły im uruchomienie przejętych kopalń.

Prairie Mining Limited zainwestowała w badania geologiczne i odkryła złoża, które chciała eksploatować. Spółka nie doczekało się jednak, mimo złożenia odpowiednich dokumentów, koncesji. Urzędnicy argumentowali, że przedsiębiorstwo zbadało tylko część złoża, a chciało uzyskać prawa do całego. Eksperci wskazywali, że taka jest powszechnie stosowana praktyka.

Porozumienia z Rzeczpospolitą Polską nie udało się uzyskać, Prairie Mining Limited zapowiedziało więc, że będzie się ubiegać o odszkodowanie w wysokości 806 mln funtów szterlingów, czyli około 4,2 mld zł.

Roszczenie odszkodowawcze przeciwko Polsce zostało złożone do trybunału w ramach arbitrażu z tytułu BIT (dwustronnej umowy inwestycyjnej) w wysokości 806 mln funtów, co obejmuje wycenę wartości szkód i utraconych przez spółkę Prairie zysków związanych z kopalniami JKM i Dębieńsko, a także naliczone odsetki.

komunikat Prairie Mining Limited

Dochodzenie przed trybunałem arbitrażowym toczyć się będzie w w oparciu o zasady Komisji Narodów Zjednoczonych do spraw Międzynarodowego Prawa Handlowego (UNCITRAL). Australijska spółka zamierza powoływać się zarówno na dwustronną umowę inwestycyjną BIT, jak i Traktat Karty Energetycznej.

Prairie Mining oczekuje odszkodowania za nakłady na rozwój kopalń Jan Karski i Dębieńsko, szkody oraz utracone zyski wynikające z działań i zaniechań RP wraz z odsetkami od przyznanych odszkodowań oraz zwrotu kosztów związanych z dochodzeniem roszczeń arbitrażowych.

RadioZET.pl/Prairie Mining Lmited, Business Insider Polska