Zamknij

Australia. Niewypite piwo służy do wytwarzania energii elektrycznej

13.08.2020 09:19
Australia. Niewypite piwo służy do wytwarzania energii elektrycznej
fot. DisobeyArt/Shutterstock (ilustracyjne)

Australijczycy znaleźli sposób, co zrobić z niesprzedanym podczas pandemii piwem. Jest ono wykorzystywane do... powstawania energii w ramach emisji biogazu.

Pandemia koronawirusa sprawiła, że wiele restauracji i pubów zrezygnowało z dostaw piwa, które po czasie nie nadawało się już do sprzedaży. Zamiast zmarnować zapasy zwietrzałego złocistego trunku, w stanie Australia Południowa postanowiono dać mu drugie życie.

Jak podało CNN, piwa typu ale i lager trafiło do oczyszczalni ścieków, gdzie produkowany jest biogaz. Jak to możliwe?

Niewykorzystane piwo zasila oczyszczalnie ścieków

W oczyszczalni ścieków Glenelg, na przedmieściach stolicy stanu Adelajdy, miliony litrów niewykorzystanego piwa z lokalnych browarów zostały w ostatnich miesiącach przekształcone w energię odnawialną, która zasila proces uzdatniania wody.

Zobacz także

Zakład miesza organiczne odpady przemysłowe z osadem ściekowym do produkcji biogazu. Jest on następnie wykorzystywany do zasilania w energię elektryczną całego zakładu. 

Jak powiedziała Lisa Hannant, kierownik ds. produkcji i uzdatniania wody w zakładzie SA Water, przez niespodziewany napływ piwa produkcja energii wzrosła, osiągając 654 megawatogodzin w ciągu jednego miesiąca.

Po dodaniu około 150 000 litrów przeterminowanego piwa tygodniowo, wygenerowaliśmy rekordowe 355 200 metrów sześciennych biogazu w maju i kolejne 320 000 metrów sześciennych w czerwcu, co wystarczy do zasilania w energię 1200 domów

Lisa Hannant

Zobacz także

CNN podkreślił, że federalne ograniczenia podczas pandemii koronawirusa sprawiły, że w całej Australii branża piwowarska odnotowała ogromne starty.

W maju Lion Beer Australia, jeden z największych browarów w kraju, poinformował o 4,5 miliona litrów niewykorzystanego piwa. Trafiało ono w większości do lokalnych oczyszczalni ścieków w browarach w całym kraju w celu wytworzenia biogazu, który można wykorzystać do warzenia nowego piwa.

RadioZET.pl/CNN