Zamknij

Gniew nad aukcją charytatywną, w której można licytować noc w celi Mandeli

Olga Papiernik
05.07.2018 13:47
cela Nelsona Mandeli w ktorej spedzil 18 z 27 lat
fot. AFP/EAST NEWS

Plan, aby zlicytować noc w celi więziennej Nelsona Mandeli został potępiony w czwartek przez urzędników, którzy powiedzieli, że nie mają wiedzy o proponowanym charytatywnym "nocowaniu".

Coroczna inicjatywa CEO SleepOut mówiła, że zbiera fundusze poprzez licytowanie nocy w celi na Robben Island, gdzie Mandela spędził większość swojego 27-letniego uwięzienia.

Aukcja internetowa już przyciągnęła rzekome oferty do 300 000 dolarów (256 000 euro), ale plan natychmiast przyciągnął krytykę.

- Jako muzeum Robben Island, zdecydowanie potępiamy tę aukcję, jesteśmy zasmuceni faktem, że spuścizna Nelsona Mandeli jest wykorzystywana w ten sposób - powiedział rzecznik Muzeum Robben Island Morongoa Ramaboa.

- Jako miejsce światowego dziedzictwa w żadnym wypadku nie rozważalibyśmy licytacji celi Madiby, ponieważ zachowanie naszego dziedzictwa nie podlega negocjacjom.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - Biznes na Facebooku

Organizatorzy wydarzenia CEO SleepOut reklamowali aukcję betonowej celi o wymiarach 2,4 metra na 2.1 metra, aby uczcić stulecie urodzin Mandeli, które wypadają 18 lipca.
    
Ale licytacja została usunięta ze strony aukcyjnej, a rzeczniczka powiedziała, że wyda komunikat prasowy w czwartek.
    
Fundacja Nelsona Mandeli zdystansowała się od aukcji, mówiąc, że nie może być odpowiedzialna za wykorzystanie celi Mandeli.

mgu/bgs/ri/OP